See on nagu üks õnnetu haigus. Piret Viiklepp, Tervise Arengu Instituudi tuberkuloosiregistri juhataja

Raskesti ravitav tuberkuloosivorm muudab tervishoiutöötajad murelikuks

• Tuberkuloosi tuleb tüsistuste vältimiseks ravida järjepidevalt. Foto: freeimages.com

Aasta-aastalt vähenevast tuberkuloosi haigestujate arvust hoolimata on Eestis jätkuvalt probleemiks ravile allumatu tüvega tuberkuloos, mille üheks tekkepõhjuseks on haiguse ravimise poolelijätmine.

2011. aastal oli Eestis ravimresistentse tüvega haigusjuhte 78 ning 2012. aastal 61. Tervise Arengu Instituudi tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepa sõnul oli eelmisel aastal Eestis 51 ravimresistentse tüvega registreeritud tuberkuloosihaiget. Nendest 29 olid esimest korda haigestunud ning 14 olid just sellised inimesed, kes olid varem ravi katki jätnud.

Viiklepp selgitas, et ravimresistentse tüvega tuberkuloos tähendab seda, et nakkushaigus ei allu tuberkuloosi ravis kasutatavale põhiravimile. „See on nagu üks õnnetu haigus,“ ütles Viiklepp. Ta täpsustas, et kui nii-öelda tavalise tuberkuloosi ravimine võtab aega umbes kuus kuud, siis ravimresistentse tüvega tuberkuloosiravi kestab kaks kuni kolm aastat.

Tartu Ülikooli kliinikumi kopsukliiniku rindkerekirurg Tanel Laisaar selgitas, et tihtipeale katkestavad tuberkuloosihaiged ravi, mistõttu arenevad välja ka ravile mittereageerivad tüved. „Mikroobid omandavad võime mõne ravimi üle elamiseks, kui antibiootikumravi ei ole väga korrektne ega süstemaatiline,“ ütles Laisaar.

Tartu Ülikooli kliinikumi tuberkuloosiosakonna juhataja Manfrid Danilovitš tõi välja neli peamist põhjust, miks tuberkuloosi haigestunud oma ravi pooleli jätavad:
·         Kuna ravikuur kestab kuuest kuust kuni kahe aastani, ei ole paljudel inimestel piisavalt püsivust ravi lõpule viimiseks.
·         Haigete enesetunne paraneb umbes paari kuuga, mistõttu arvavad inimesed, et pole vajalik end edasi ravida.
·         Ravi jäetakse pooleli, sest sageli esinevad tuberkuloosi ravimitel ebameeldivad kõrvaltoimed.
·         Osad haigestunud ei mõista haiguse tõsidust ning neil pole aega end ravida, kuna pere ülalpidamiseks on vaja tööl käia.

Maailma Terviseorganisatsioon avaldas kolmapäeval ülemaailmse tuberkuloosiraporti, millest ilmneb, et aastal 2013 haigestus hinnanguliselt umbes 480 000 inimest antibiootikumresistentse tüvega tuberkuloosi, mille ravi on oluliselt keerulisem, pikem ning tulemused kehvemad võrreldes tavalise tuberkuloosiga. Resistentse tüvega haiguse tõsisemad epideemiad on seni esinenud Ida-Euroopas ja Kesk-Aasias.

Taavi Laasik