Rattavaraste peletamiseks läheb vaja kvaliteetsest lukust enamat

Lõuna prefektuuri andmetel on septembri kahe nädala jooksul registreeritud kümmekond rattavargust. Tartu linnavarade osakonna vanemspetsialist Janek Laane sõnul ei piisa turvalisuse tagamiseks heast rattalukust, vaid vaja on uuendada ka jalgrattahoidjaid.

Politsei- ja Piirivalveameti pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul on tänavu toime pandud rattavarguseid nii kesklinna piirkonnas kui ka elamurajoonide ning kortermajade juures. Sagedamini on jalgrattaid varastatud kortermajade trepikodadest, kus need olid lukustatud näiteks trepikäsipuu külge. Enamik röövitud jalgrattaid oli lukustatud ja kolmandik oli kinnitatud hoidjasse, rääkis Peitel.

Vargusega puutus septembri alguses kokku ka üliõpilane Lotta, kes jättis üheks ööks oma pool tuhat eurot maksnud ratta Tartu ülikooli ühiselamu ette. Lotta kinnitas oma ratta kvaliteetse lukuga vanaaegsesse „sõida-esirattaga-koopasse“-tüüpi betoonhoidjasse. Hommikuks oli tema kaherattalisest alles ainult esiratas.

„Tegin sotsiaalmeedias teistele hoiatuseks pilti, et vaadake, kui loll lugu – lukusta, mis sa lukustad, aga rattast oled ikka ilma,“ lisas ta.

Peitel sõnas, et kuigi rattalukkude kasutamise trend on kasvanud, ei ole vargused eelmise aastaga võrreldes vähenenud. Ta toonitas valida kvaliteetse rattaluku, kuid soovitas silmas pidada ka seda, kuhu ratas kinnitada.

Linn organiseerib üldhariduskoolidele uued rattahoidlad

Laan nentis, et Tartu Linnavalitsus on mitmel pool investeerinud kaasaegsemasse nn „uss-tüüpi“ ehk spiraalkinnituse rajamisse. Niiviisi saab jalgratta lukustada raamist ja väheneb võimalus naasta vaid esiratta juurde, sest jalgratta puhul on kõige tulusam edasimüüdav osa just raam.

„Vana tüüpi kinnitushoidja on tõeline vargamagnet,“ sõnas Laan.

Kaasaegsete kinnituste tellimise eest ei vastuta linnavalitsus, vaid iga kaubanduskeskus ja korterelamu vastutab enda hoone pinnal asuvate rattahoidjate eest ise, rääkis Laan. Ta soovitas inimestel jalgratta kinnitamiseks valida probleemide vältimiseks seesama uss-tüüpi hoidja.

Selleks, et vähendada rattavarguste probleemi kooliõpilaste seas on Tartu Linnavalitsus rahastanud 28 200 euroga projekti, mille raames saavad pooled Tartu üldhariduskoolid uued kaasaegsemad jalgrattahoidlad. Juurde ehitatakse nelisada uut hoidjat, ütles Laan.

Aleksander Pihlak