Linn ootab pikisilmi, et see raudtee sealt ära kaoks. - Peep Margus, Tartu Linnavalitsus

Sa oled siin

Raudtee takistab Siili tänava pikendamist

  • Siili tänav. Foto: Ivo Kruusamägi
    Siili tänav. Foto: Ivo Kruusamägi

Tartu linna üldplaneeringus on mööda Emajõe äärt kulgeva vana sadamaraudtee asemele planeeritud Siili tänav, kuid raudteed kasutavad ettevõtted takistavad tänava väljaehitamist. 
 
2005. aastaks käskis linnavalitsus raudteed kasutanud ettevõtetel Siili tänava rajamiseks nende aladele jäävad rööpad üles võtta. Seda tegid OÜ Tarmeko KV ja Tartu katlamaja, kuid asfalditehase AS TREF territooriumil on rööpad endiselt alles. 
 
Tartu linnavalitsuse inseneriteenistuse spetsialist Peep Margus rääkis, et seda raudteelõiku kasutavad transpordirongid vaid manööverdamiseks ning sedagi kolmel kuni neljal korral aastas. „Linn ootab pikisilmi, et see raudtee sealt ära kaoks,“ sõnas Margus. 
 
OÜ Tarmeko KV haldusjuhi Ants Kippasto sõnul võtsid nemad oma osa rööbastest üles 2005. aastaks, nagu nägi ette linna üldplaneering. AS TREF seda aga Kippasto sõnul ei teinud ning leppis linnaga kokku, et saab raudteed edasi kasutada. „Nüüd see raudtee seisab seal siiamaani,“ ütles Kippasto. 
 
ASi TREF haldusdirektor Vaino Valdi sõnul on tulevase tänava ala linnale üle antud, kuid ettevõte võib raudteed edasi kasutada. „Enne 2020. aastat ei juhtu midagi, sest linnal ei ole piisavalt raha. Niikaua saame ka raudteed kasutada,“ rääkis Vald. 
 
Tartu linnavalitsuse inseneriteenistuse juhataja Mati Raamat rääkis, et linnavalitsus soovitas seal piirkonnas asuvatel ettevõtetel 2005. aastaks planeeritava tänava alad vabastada. „Pärast seda pole me enam kedagi survestanud, sest linnal ei ole praegu niikuinii piisavalt raha, et tänavat välja ehitada,“ sõnas Raamat. 
 
ASi TREF haldusdirektor Vaino Vald kommenteeris, et raudteelõiku kasutavad aastas kuni 60 rongi, mis varustavad asfalditehast bituumeniga. „See jutt, et siin kolm kuni neli rongi sõidab, on vale,“ leidis Vald. Tema sõnul ei ole TREFil probleemi rongide asemel muud transporti kasutada, kui raudtee asemele tänav tuleb. „Elu peab linna üldplaneeringu järgi käima,“ nentis ta. 
 
Linnavalitsuse inseneriteenistuse spetsialist Peep Margus tunnistas, et linnal tänava tegemiseks tungivat vajadust siiski ei ole. „Niikaua kuni nende tehaste asemel elumaju ei ole, ei ole vaja sinna ka nii palju ligi pääseda,“ ütles Margus. Siili tänav on tema sõnul osa pikemaajalisest projektist, mille käigus tahetakse võtta üles vana sadamaraudtee ning selle asemel pikendada Vaksali tänavat Kalda teeni ning luua niimoodi Tartu siseringtee. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Mari Krusten

Lisa kommentaar