Raudtee takistab Siili tänava pikendamist

Raudtee Siili tänaval. Plaanide kohaselt peaks tänav jooksma kaugemalegi, praegu viib sunnitud parempööre otse Prisma parklasse. Pilt: Google Street View

Tartu linna üldplaneeringus on mööda Emajõe äärt kulgeva vana sadamaraudtee asemele planeeritud Siili tänav, kuid tänava väljaehitamist takistavad raudteed kasutavad ettevõtted.

2005. aastaks käskis linnavalitsus raudteed kasutanud ettevõtetel nende aladele jäävad rööpad üles võtta, et saaks rajada Siili tänava. Seda tegid OÜ Tarmeko KV ja Tartu katlamaja, kuid asfalditehase AS TREF territooriumil on rööpad alles.

Tartu linnavalitsuse inseneriteenistuse spetsialist Peep Margus rääkis, et seda raudteelõiku kasutavad transpordirongid vaid manööverdamiseks ning sedagi kolmel kuni neljal korral aastas. „Linn ootab pikisilmi, et see raudtee sealt ära kaoks,“ sõnas Margus.

OÜ Tarmeko KV haldusjuhi Ants Kippasto sõnul võtsid nemad oma osa rööbastest üles 2005. aastaks, nagu nägi ette linna üldplaneering. AS TREF seda aga Kippasto sõnul ei teinud ning leppis linnaga kokku, et saab raudteed edasi kasutada. „Nüüd see raudtee seisab seal siiamaani,“ ütles Kippasto.

ASi TREF haldusdirektori Vaino Valdi sõnul on tulevase tänava ala linnale üle antud, kuid ettevõte võib raudteed edasi kasutada. „Enne 2020. aastat ei juhtu midagi, sest linnal ei ole piisavalt raha. Niikaua saame ka raudteed kasutada,“ ütles Vald.

Tartu linnavalitsuse inseneriteenistuse juhataja Mati Raamat ütles, et linnavalitsus soovitas Siili tänaval asuvatel ettevõtetel 2005. aastaks planeeritava tänava alad vabastada. „Pärast seda pole me enam kedagi survestanud, sest linnal ei ole praegu niikuinii piisavalt raha, et tänavat välja ehitada,“ sõnas Raamat.

ASi TREF haldusdirektor Vald lisas, et raudteelõiku kasutavad aastas kuni 60 rongi, mis varustavad asfalditehast bituumeniga. „See jutt, et siin kolm kuni neli rongi sõidab, on vale,“ ütles Vald.

Valdi sõnul ei oleks TREFil probleeme rongide asemel muud transporti kasutada, kui raudtee asemele tuleks tänav. „Elu peab linna üldplaneeringu järgi käima,“ ütles ta.

Inseneriteenistuse spetsialist Peep Margus lisas, et linnal tänava tegemiseks tungivat vajadust siiski ei ole. „Niikaua kuni nende tehaste asemel elumaju ei ole, ei ole vaja sinna ka nii palju ligi pääseda,“ ütles Margus.

Siili tänav on tema sõnul osa pikemaajalisest projektist, mille käigus tahetakse võtta üles vana sadamaraudtee ning selle asemel pikendada Vaksali tänavat Kalda teeni ning luua niimoodi Tartu siseringtee.

Eesti
Mihkel Tamm