Sa oled siin

Restoraniomanikud kasutavad proovipäevalisi tasuta tööjõuna

  • Eesti seadused proovitööpäeva ei võimalda, töötaja tuleb kohe tööle vormistada. Foto Freeimages.com

Tartu restoranides teevad uued töötajad tasustamata proovipäevi, kuigi seadus näeb ette, et juba esimesest tööpäevast tuleb palka maksta.
 
Teenindus- ja kaubandustöötajate ametiühingu juhi Elle Pütsepa sõnul kasutavad restoranid tasuta tööjõudu keskmiselt kolm päeva. „Kõige rohkem tuleb kaebusi proovipäevade kohta jõulude ajal, aastavahetusel ja jaanipäeval, sest siis on restoranides tööd kõige rohkem ja proovipäevalisi võetakse tasuta appi,“ kinnitas Pütsepp.
 
Töölepinguseaduse järgi pole proovipäev ehk lepinguta tööpäev lubatud. Pütsepa sõnul võib tasustamata jätta ainult vaatluspäeva, kus uus töötaja tutvub asutuse ja kollektiiviga. Teenindajate ametiühingu juht lisas, et kui inimene teeb esimesel päeval tööd, siis seaduse järgi on tegemist tööpäevaga ja algab katseaeg. Katseajal tuleb palka maksta ning see kestab kuni neli kuud. Katseajal saab teenindaja töö lõpetada 15-päevase etteteatamisega.
 
Tööinspektsiooni töösuhete osakonna juristi Egon Raimi sõnul tuleb tööle asumise hetkest sõlmida tööandjaga leping, sest muidu ei saa ülekohut tõestada. Ta lisas, et kui proovipäevad on tasustamata ja inimesel on piisavalt tõendeid, siis saab läbi töövaidluskomisjoni tööandjalt tasu nõuda.
 
Restoranide omanik ja ettevõtja Joel Ostrat on nõus, et proovipäev tuleb tasustada, sest kõik töötajad annavad enda panuse ettevõttesse ning isegi kui nad otsustavad, et see amet neile ei sobi, ei tohiks tööandja neid ära kasutada. „Proovipäev peab olema töötaja jaoks, et ta saaks otsustada kas talle sobivad töökohustused, ettevõte ja kollektiiv, sest vestluse käigus seda teada ei saa,“ ütles Ostrat ja lisas, et töölepinguseadus võiks seda võimaldada, kuid kindlasti koos palgaga.
 
Tööinspektsiooni juristi Egon Raimi sõnul pole praeguses töölepinguseaduses tasustatud proovipäev lubatud. Ta lisas, et tööandjal ja töötajal tuleb probleemide vältimiseks lepingu tingimused põhjalikult läbi arutada. Raimi sõnul puudub hetkel ideaalne lahendus kuidas töötaja saaks enne tööle asumist uue kohaga põhjalikult tutvuda.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Sirle Matt

Lisa kommentaar