Sa oled siin

Riskinoored noortekeskuses panevad isad-emad muretsema

Kuressaare noortekeskusesse on oodatud 7–26aastased noored, kelle hulgas leidub ka mitteõppivaid ja -töötavaid riskinoori – see on lastevanematele suureks üllatuseks.
 
Lapsevanem Madise (nimi muudetud) sõnul leidis tema alaealine tütar tänavu kevadel endale Kuressaare avatud noortekeskusest Noortejaam kohtulikult karistatud täisealise poiss-sõbra.
 
Madise sõnul tuli talle üllatusena fakt, et noortekeskusesse oodatakse laste kõrval ka noori täiskasvanuid. “Naljakas on minu jaoks see, et noortekas avatakse päeval ja kõige esimesed, kes sinna sisse kargavad, on suured ja vanad mehed,” lausus Madis. Talle valmistavadki enim muret alaealistega samas majas viibivad riskinoored.
 
Madise sõnul ei peaks probleemsed noored ning alaealised ühe katuse all olema. “Neil on see süsteem natuke valesti üles ehitatud,” ütles ta.
 
Kui lapsevanem Madis kevadel oma murega Kuressaare noortekeskusesse pöördus, vastas tugila spetsilist talle, et kõigil on Eesti Vabariigis ühesugused võimalused, ja kui talle ei meeldi, siis tema laps ei pea seal käima.
 
Kuressaare avatud noortekeskuse Noortejaam tugila spetsialist Lii Vanem tegeleb 15–26aastaste mitteõppijate ja -töötajate ning erineva haridustasemega riskinoortega. Vanem on Madise tütre juhtumiga kursis ja sõnas, et täisealise noormehe taust ei ole just kõige parem. “Nende vanusevahe on kõigest kaks aastat, see ei ole nii suur,” lisas ta.
 
Vanema sõnul ei ole see, et täisealine inimene astub suhtesse alaealisega, ainult noortekeskuse probleem, vaid sarnaseid asju juhtuvat mujalgi linnas. Ta lisas, et kogu kasvatus algab ikkagi kodust, kus lapsele tehakse selgeks väärtushinnangud.
 
Kuressaare noortekeskuse endise direktori Taniel Varese sõnul on Kuressaares läbi aastate proovitud erinevaid viise, kuidas vanemaid ja nooremaid külastajaid lahku lüüa. “On proovitud nii kellaajaliselt seda lahku lüüa ja kunagi on lausa erinevad majad olnud vanematele ja noorematele, aga need asjad ei toimi hästi,” lausus Vares.
 
Samas ütleb Vares, et noortekeskuse põhivanusegrupi moodustavad just nooremad, kuni 16aastased. Et Madise tütrega juhtunu ei korduks, peavad Varese sõnul noorsootöötajad rohkem silmi lahti hoidma ja noori jälgima.
 
Viie lapse ema ja Saare maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja asetäitja Anneli Tõru lausus, et tema oma lapsi kõrge vanuselise piirangu tõttu noortekeskusesse ei saadaks. “Noortekeskus peab ise oma sisekorra ära reguleerima, muidu võiksid seal soojas toas istuda kõik, kes bussi ootavad,” ütles ta. Lahendusena näeb Tõru ajapiiranguid või järelevalvet noorte üle.
 
Tugila spetsialisti Vanema sõnul sellist asja, et täiskasvanud noored ja alaealised kokku ei puutuks, teha ei saa, sest seadus kohustab, et avatud noortekeskus on avatud kõigile noortele vanuses 7–26. 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar