Sa oled siin

RMK kasvuhoonete ehitus seisab vee äravoolu lahenduse taga

  • Üks RMK hiigelkasvuhoone mahutab miljon puuistikut. Foto Freeimages.com

Riigimetsa majandamise keskuse viie metsaistikute kasvuhoone ehitus Rõõmu teel läheb lahti pärast seda, kui linnavalitsusega jõutakse kokkuleppele kuhu juhtida kastmisvesi.
 
RMK taimla- ja seemnemajanduse osakonna juhataja Esko Krinali sõnul tuleb leida lahendus kasvuhoonetest tuleva vee juhtimiseks, sest muidu linnavalitsus detailplaneeringut ei kinnita. „Planeeringut on koostatud 11 kuud, kuid vett pole kuhugi panna,“ ütles Krinal. Ta lisas, et maa-alal on väike tiik, mille suuremaks ehitamine lahendaks probleemi, kuid linnavalitsus tahab, et vesi juhitaks Emajõkke.
 
Detailplaneeringut koostava inseneribüroo Urmas Nugin maastikuarhitekti Kristiina Habichti sõnul on maa-alal olemas sademevee kraavid, kuid need ei suubu Emajõkke vaid lähedal asuvale haljasalale. „Uusi kraave pole võimalik rajada, sest torustike teekond läheks liiga keeruliseks ja kulukaks,“ lausus Habicht.
 
Habichti sõnul on plaanis kaevata tiik kolm korda suuremaks ehk 5500-ruutmeetriseks ja suunata sademevesi kollektoritesse. Ta lisas, et sademevee jaoks kollektorite kasutamine ja kasvuhoonetes olevate taimede kastmine tiigiveega oleks olukorrale parim lahendus.
 
Tartu linnainseneri Mati Raamatu sõnul on RMK planeering igati teretulnud, kuid selle koostamisel peab arvestama ilmastikuga. „Kriitiline hetk on kevadel, kui sademeid on palju ja olemasolevatest kraavidest ei piisa,“ lausus Raamat. Ta lisas, et probleem ei puuduta ainult RMK projekti vaid kogu Rõõmu piirkonda. „Tegemist on loodusliku alaga, kus vee suunamiseks mõeldud kraavid on vanad ja neid on vähe,“ ütles Raamat.
 
Raamatu sõnade kohaselt on tiigi laiendamine ja samaaegselt kollektorite kasutamine hea idee. „Ma arvan, et selline detailplaneering läheb läbi ja on piirkonnale ainult kasuks,“ kinnitas Raamat.
 
Rõõmu teele kümnele hektarile planeeritud kasvuhoonetes hakatakse kasvatama kuuse- ja männiistikuid. Kavas on rajada viis saja meetri pikkust ja 16 meetri laiust kasvuhoonet, mis annavad aastas kokku viis miljonit taime.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Sirle Matt

Lisa kommentaar