Sa oled siin

Roheliste juht Izmailova: praegune narkopoliitika ei tööta

Eilses Eesti Meedia korraldatud Tallinna linnapeade debatis võis paljudele televaatajatele ehk natuke selgusetuks jääda, milline on roheliste seisukoht kanepi legaliseerimise vallas. Kui alguses ütles erakonna Eestimaa Rohelised juht Züleyxa Izmailova, et „rohelised seisavad kanepi eest“, siis hiljem täpsustas ta, et jutt käis vaid ravikanepist.
 
Postimees otsustas roheliste juhilt ning Tallinna linnapeakandidaadilt Izmailovalt täpsemalt järele pärida, millised on nende narkopoliitilised seisukohad ning kas kanep peaks Eestis olema legaliseeritud. 
 
Teie jutust eilsel Tallinna linnapeakandidaatide debatil jäi kõlama seisukoht, et roheliste arvates peaks kanep olema seadustatud. Kas ma sain õigesti aru?
Jah.
 
Samas Martin Helme tõi teile vastuseks välja, et varem rohelised debattides seda seisukohta avaldanud ei ole.
Martin Helme võib igasugu asju rääkida. See debatt, millele tema viitas, seal rääkis ta ka sellest, nagu oleks teaduslikult tõestatud, et kanep avab tee kangemate narkootikumideni, mis on absurdne vale. Ma ei võtaks Martin Helme sõnu nii tõsiselt.
 
Ka tervise arengu instituut ütleb, et „mida rohkem tarvitatakse marihuaanat, seda suurema tõenäosusega minnakse üle veel ka kangematele uimastitele“.
Mart Kalvet MTÜ-st Ravikanep võib teile ette tuua hulga uuringuid, mis tõendavad vastupidist. Pigem on probleem hoopis alkohol, mis on paljudele väga kättesaadav. Mis on kanepi probleem, on see, et see avab tarvitajatele tee mittelegaalsete narkootikumide maailma. Kanepitarvitajad on praegu mustale turule lähemal ja seal levivad muidugi ka palju kangemad narkootikumid.
 
Miks peab olema kanep legaalne?
Praegune narkopoliitika ei toimi.
Kindlasti ei ole legaliseerimisega eesmärk kanepisuitsetamist propageerida, aga reaalsus on see, et Eesti narkopoliitika ei tööta praegu mitte ühegi nurga alt. Meil on praegu üks suuremaid üledoosidesse surevusi. Politsei on justnimelt keskendunud kanepisuitsetajate ja -müüjate tabamisele selle asemel, et tegeleda ennetuse ja kangemate uimastide sõltlaste rehabiliteerimisega. See on ressursiraiskamine.
Kanepimüügi seadustamine hoiaks ära selle olukorra, kus miljonid eurod voolavad organiseeritud kuritegevuse rühmadele ning kus kellelgi pole kindlust aine kvaliteedi kohta. Lisaks võidaks riik ka majanduslikult, kogudes maksutulu.
 
Mõned inimesed, eesotsas näiteks Kaur Kenderiga, on välja toonud, et narkosurmade ärahoidmiseks peaks rakendama nii-öelda Portugali mudelit, kus legaliseeriti ka kangemad narkootikumid. Mida rohelised sellest arvavad?
Jah, on tõesti erinevaid seisukohti, aga praegu oleme me eeskätt keskendunud kanepile. Me ei taha praegu seda ringi veel laiendada. Eesti ühiskond ei ole selleks praegu meie meelest valmis.
 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar