„Öeldakse, et aitäh, aga meile ikkagi ei sobinud." Raul Kivi, Eesti Meelelahutajate liidu liige

Sa oled siin

Söögikohad jätavad muusikud tasust ilma

  • Tasust ilma jäämine ähvardab ennekõike alustavaid muusikuid FOTO: Freeimages.com

Tartu muusikute sõnul tuleb ette, et väiksemates restoranides jäetakse esinemise eest tasumata või ei maksta õigeaegselt. Tihti on selle põhjuseks alustavate muusikute kogenematus.
 
Sotsiaalmeediavõrgustiku Facebook avalikus grupis „Muusikute infovahetus“ on välja toodud nimekiri söögikohtadest, mille omanikud ei ole muusikutele esinemise eest õigeaegselt tasunud. Teema algataja Heikko Teino sõnul loodi küsitlus selleks, et muusikud teaksid arvestada, kus esineda ei tasu.
 
Eesti Meelelahutajate liidu liige Raul Kivi tõi välja, et ära kasutatakse just kogenematuid muusikuid. Kivi sõnul otsustavad restoranide omanikud alles pärast esinemist jätta tasumata. „Öeldakse, et aitäh, aga meile ikkagi ei sobinud,“ ütles ta.
 
Püssirohukeldri programmijuht Vaiko Peebo, kes on ka ise 11 aastat bändi teinud, ütles, et probleem on liiga suureks puhutud. „Hädaldavad sellised võsaansamblid, kellel ei ole nime ega tegu,“ rääkis ta.
 
Peebo sõnul pole Püssirohukeldril muusikutele tasumisega kunagi raskusi olnud. Ta lisas, et sellised probleemid tekivad enamasti just väiksematel kohtadel, kes loodavad esinejaid kutsudes rohkem kliente meelitada. Tihtipeale aga pettutakse ja kui oodatav tulu jääb tulemata, siis pole ka mille eest muusikutele maksta.
 
Osaühing Proaudio juhatuse liige Mikk Nurga ütles, et muusikud peaksid rohkem huvituma, kellega nad koostööd teevad. Nurga sõnul pole Eestis korralikke turundusfirmasid. Esinejad peaksid ise olema enda turundajad ja uurima tööandjate tausta. „Ei saa tegeleda ainult loomingu tootmisega,“ lisas ta.
 
Teino sõnul ei ole noored piisavalt konkreetsed. Ta rääkis, et enne esinemist ei lepita täpseid tingimusi kokku ja seetõttu on noori lihtne ninapidi vedada.   
 
Lisaks tõi Teino välja, et vahel esinevad muusikud purjus peaga ja seetõttu pole restoranid nõus esinemise eest üldse maksma või maksavad vähem.
 
Vilde kohviku juhataja Priit Reimani sõnul ei saa korralikud kohad endale muusikute altvedamist lubada. Vilde kohvik teeb koostööd näiteks Elleri muusikakooliga, probleemide tekkimisel kontaktid kaoksid. 
 

Toimetaja: 
Gerrit Mäesalu

Lisa kommentaar