Seadus jätab ravimatu haiguse põdejad abita

Polüskleroosi teavituskampaania. Foto: Brett Jordan

Polüskleroosi põdevad inimesed ei pruugi olla raske puudega, ent vajaksid siiski hooldajat, keda aga Tartu linn seadusest tingituna määrata ei saa.

Tartu Ülikooli kliinikumi neuroloogia osakonna vanemõde Ester Vatsk rääkis, et polüskleroos ehk sclerosis multiplex on eluaegne ravimatu haigus, mille tagajärjel võib patsient jääda liikumisvõimetuks. Kesknärvisüsteemi haigus on tema sõnul vaimselt kurnav.

Polüskleroosi põdev Egle Liebenau on ratastoolis ja linn on määranud talle hooldaja. Ta rõhutas aga, et hädas on just need, kelle haigus veel nii kaugele arenenud ei ole. Liebenau märkis, et multiplexi tõttu on ka keskmise puudega inimesel raske näiteks majapidamistöid teha, sest haigus on kurnav ja pärsib liikumist.

Eriti keeruline on Liebenau sõnutsi neil haigetel, kellel pole neid abistavaid lähedasi. Temagi on üksikema ja pidi enne ratastooli jäämist ise toime tulema. „See on omamoodi kolgatatee,“ ütles Liebenau.

Tartu linnavalitsuse eakate ja puuetega isikute hoolekandeteenistuse juhataja Indrek Rohtla sõnul on hooldaja seadmise eeldus, et haigele on määratud raske või sügav puue. See punkt on kirjas ka riigi hoolduse seadmise määruses.

Liebenau rääkis, et pinged ja tervisehädaga kaasneda võiv depressioon soodustavad haiguse ägenemist. „Jääb mulje, et oodataksegi ära, kuni sa raske puudeni jõuad,“ lausus ta.

Vanemõde Vatsk sedastas, et teadlased on pingete mõju haiguse ägenemisele uurinud, ent pole veel tõestuseni jõudnud.

Liebenau leiab, et sotsiaaltöötajad peaksid lähenema inimesele kui indiviidile. „Praegu pannakse kõik ühte patta,“ sõnas ta. Linn peaks tema sõnutsi määrama hooldaja pärast seda, kui sotsiaaltöötaja on läbi viinud psühholoogilise vaatluse.

Tartu Sclerosis Multiplexi ühingu juhatuse liige Elle Tammemägi ütles, et praegusest isiklikum lähenemine on oluline ka seetõttu, et haigus muutub kiiresti. Puude raskusastet on võimalik määrata mitmeks aastaks ja haige tegelik seisund võib tema sõnul selle ajaga muutuda.

Linnavalitsuse ametniku Indrek Rohtla sõnutsi määratakse raske ja sügava puudega haigele hooldaja personaalse vaatluse põhjal. Tema sõnul on linna põhiküsimus, kas maksta raha hooldajatoetusteks või pakkuda abivajajatele muid hoolekandeteenuseid.

Vanemõde Vatsk ütles, et ülikooli kliinikumis käib sclerosis multiplexi tõttu alla kahesaja patsiendi.

Polüskleroos ehk ladina keeles sclerosis multiplex on eelkõige noortel inimestel esinev kesknärvisüsteemi haigus. See on krooniline haigus, mis tuleb esile perioodiliste haigushoogude kujul. Siiamaani pole haigusele leitud ei ravi ega ennetusmeetodit.

Eesti
Simon Suviste