Sa oled siin

Seakatku tõrjemeetmed võivad teha sigadele karuteene

  • Siga. Allikas: Wikimedia Commons

 

 

Metssigade arvukuse vähendamiseks keelas Keskkonnaamet metssigade talvise lisasöötmise ning määras jahimeestele kohustusliku küttimisnormi, kuid praegusel kujul võivad need meetmed hoopis katku laiemale levikule kaasa aidata.

 

Eestis on 1. oktoobrist kuni 30. aprillini metssigade lisasöötmine keelatud, lubatud on kasutada vaid väikest kogust peibutussööta. Jahipiirkondadel on kohustus küttida ligi 30 tuhat metssiga jahiaasta lõpuks, 29. veebruariks.

Tartu Jahindusklubi tegevjuht Pauli Saag ütles, et küttimisnormi määrates ei arvestatud katku hävitustöö tulemusel Eestisse tekkinud kohti, kus ei olegi sigu, keda küttida. Näiteks Elva jahiselts tegi eelmisel aastal väga hea töö, küttides üle 200 sea. Saag lisas, et sel aastal on Elva piirkonnas kohustus küttida üle 100 sea, kuid neid lihtsalt pole. Lastud on 20 looma, täpsustas Saag.

Tartu ülikooli doktorant Ragne Oja ütles, et talvise lisasööda koguste piiramine ajab harjumuspärasest toiduallikast ilma jäänud sead mujalt toitu otsima. Sigu peletab tema sõnul söödaplatsidelt ka aktiivne varitsusjaht. Sellises olukorras aitab sigadel talve üle elada ka loomse toidu osakaalu suurendamine või toidu otsimine inimeste juurest. Aga Norras talvise lisasöödata elavate metssigade näitel ei pruugi nende toitmise keelustamine Eestis vähendada populatsiooni. Oja selgitas, et suurenenud liikumisega kaasneb oht, et katk levib populatsioonis kiiremini.

Ka Pauli Saagi arvates ajaks lisasööda piiramine loomad hoopis liikvele. Tema sõnul aitab piiramine metssigade arvukust vähendada vaid väga külma talve korral ja praegu ei muudaks see midagi. Probleemina tõi Saag välja, et piiratud peibutussööda kogus takistab raskesti ligipääsetavate söödakohtade kasutamist küttimisnormi täitmisel.

Keskkonnaameti nõunik Teet Koitjärv ütles, et vastuvõetud määrused on eri meetmete kompromiss. Ta selgitas, et ehkki on keelatud talvine lisasööt, on küttimisnormi täitmise soodustamiseks lubatud kasutada peibutussööta. Koitjärve sõnul on selle aasta jahihooaja eesmärk metssigade populatsiooni vähendada, mitte piirata nende liikumist, sest taudiga on juba praegu kokku puutunud suur hulk alasid. Koitjärv ütles, et ta ei ole kuulnud sellest, et talvise lisasöögi keelamine ei pruugi kaasa aidata metssigade arvukuse vähenemisele.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar