Seeniorite tervisevõimlemine tagab tugeva tervise

• Allikas: www.gotchaalive.com

Tartu Rahvaülikoolis toimub igal neljapäeval tervisevõimlemine, millest saavad osa võtta inimesed, kellel on vanust üle 60 eluaasta.

Võimlemine toimub ringselt ning kõik osalejad istuvad toolide peal. Alguses tehtavate soojendusharjutustega kontrollitakse inimeste tasakaalumeelt ja liigutuste koordinatsiooni ning järgnevate harjutustega ka kehahoiakut.

Harjutused on lihtsad ning neid tehakse istudes ja vahel ka seistes. Võimlemise viimane osa viiakse läbi põrandal pikali. Võimlemise juhendaja füsioterapeudi Ave Kängsepa sõnul jõuavad võimlejad niiviisi jälgida oma keha ning ka hingata.

Üheskoos on lõbusam

Tervisevõimleja Leili rääkis, et tal on tervisevõimlemisest olnud palju abi seal, kus tabletid ei ole aidanud. Näiteks on ta võimlemise abiga lahti saanud seljavaludest. Tema sõnul viib tablettide söömine lihtsalt selleni, et inimene peab veel rohkem tablette sööma.

Enda sõnul on Leili loomult laisk ning üksi ta ei viitsiks võimlemisega tegeleda, kuid talle meeldib tervisevõimlemise grupis käia, kuna koos teha on lõbusam. Võimlemisi läbi viivaid füsioterapeute hindab ta kõrgelt, kuna tema sõnul oskavad nad erinevate inimeste võimetega arvestada.

Teisel osalisel Leal on tervisevõimlemise vastu suur huvi. Tema sõnul on ta sellega tegelenud juba järjepidevalt 22 aastat. Ta ütles, et aitab see südamel tööd teha ning annab jõudu. Lea lisas, et tema eas on liigutada vaja, muidu jääb tervis nõrgaks.

Varasem kogemus pole oluline

Ave Kängsepp viis Tartu Rahvaülikoolis sellele grupile võimlemist läbi alles teist korda. Tema sõnul viidi samas kohas läbi seenioritele mõeldud joogat, kuid kuna joogaõpetaja pidi lahkuma, asendati see tervisevõimlemisega. Paljud vanurid, kes neljapäevasest tervisevõimlemisest osa võtsid, on tema sõnul osalenud selles varem tegutsenud joogagrupis.

Kuid paljud vanurid, kes uuest tervisevõimlemise programmist osa võtavad, olid seal alles esimest korda. Kokku osaleb kaks gruppi, millest mõlemas on kokku 24 inimest.

Võimlemisest võivad osa võtta ka vanurid, kellel on liigeseproteesid, kuid nad ei pruugi mõnda harjutust saada kaasa teha. Kängsepa sõnul teeb igaüks nii palju kui ta jõuab. „Kellel koormus väikseks jääb, võib ka rohkem pingutada,“ ütles ta.

Greta Külvet