Arvatakse, et ma lähen kaheks nädalaks puhkusele ja kui ma tagasi tulen, siis keegi elab mu majas.
Mari-Liis Leis, Tõnissoni maja hõivamise eestvedaja

Sa oled siin

Skvottimine Tartus on hääbumas

  • Täna on Tõnissoni maja taas tühi. Foto: ERR

Kuigi skvottimine ehk kasutuseta hoonete loata hõivamine võib päästa vanu maju, on skvotterite tegevus Tartus muutunud lahkhelide ja algatajate puuduse tõttu passiivsemaks.
 
Tartu ainuke avalikult skvotitud maja asub Vaksali linnaosas aadressil Anna Haava 7a. Selles majas elas eelmise sajandi alguses Eesti Vabariigi riigivanem Jaan Tõnisson. Maja omanik, pool aastat tagasi lahkunud Heldur Jaan Tõnisson, lasi enda isale kuulunud majadel aastakümneid tühjalt laguneda.
 
Skvotterid hõivasid selle hoone 2011. aastal, et pidada maja esimesel korrusel kultuurikeskust ning teisel ja kolmandal pakkuda eluruume noortele, kellel pole rahalisi võimalusi üürida korterit.
 
Jaan Tõnissoni seltsi aseesimehe Siim Vatalini sõnul hakkasid tänu skvotteritele suhtlema kõik, kes selle maja heaolu pärast muretsesid.
 
Tõnissoni maja hõivamise eestvedaja Mari-Liis Leisi sõnul ei lähe praegu skvottertitel Tartus eriti hästi. Ta ütles, et hetkel Anna Haava tänava majas keegi ei ela ja kultuuriüritusi enam ei korraldata.

Majade hõivamisega mitmeid aastaid tegelenud Andres Kiiseli sõnul sattusid sinna ühiselt tegutsema kaks väga erinevate vaadetega gruppi. Ühed tahtsid tegeleda kultuuriga, teised otsisid lihtsalt vaba aja veetmise kohta. „Kindla eesmärgita on väga keeruline midagi ühiselt teha,“ ütles ta.
 
Kiiseli sõnul peitub laiem probleem selles, et on vähe algatajaid. Tema sõnul suhtutakse ühiskonnas skvottimisse negatiivselt. „Eraomand on Eestis püham, kui  peaks olema,“ ütles ta. Leis tõi välja, et eestlased pole harjunud tegema midagi uut ja teistmoodi.

Tema sõnul ei teata skvottimisest kuigi palju ja seetõttu ollakse võõristavad. „Arvatakse, et ma lähen kaheks nädalaks puhkusele ja kui ma tagasi tulen, siis keegi elab mu majas,“ ütles ta ja lisas, et tegelikult tegeletakse majadega, mis on lagunenud ja laokil.

Tõnissoni seltsi aseesimees Vatalin ütles, et kui skvottimist õigesti teha, siis võidavad sellest kõik. Ta tõi välja, et tänu skvotteritele on Anna Haava tänaval asuv kinnistu paremini hooldatud.
 
Leisi sõnul peaks Tartus kindlasti tegelema vanade majade hõivamisega. Skvotitud hooned on väga huvitavad keskkonnad, kus sünnib palju ideid ja kasvavad välja huvitavad kultuuriüritused.
 

Märksõnad: 
Uudised
Topic: 
Olemuslood
Toimetaja: 
Terje Talv

Lisa kommentaar