Tuleb välja, et 90% korteritest vajavad pärast elaniku lahkumist remonti.

Sa oled siin

Sotsiaalkorterite elanikud jätavad kodu hooleta

  • Paljud sotsiaalmajade elanikud ei ole nende seisukorraga rahul. Foto on illustratiivne. Foto: Hendrik Osula

Tartu linnavalitsusele on laekunud mitmeid kaebusi seoses sotsiaalkorterite halva seisukorraga.
Linnavarade osakonna eluruumide teenistuse vanemspetsialisti Jaanika Hõimu sõnul on linnavalitsus saanud sotsiaalkorterite seisukorra kohta kaebusi, kuid tegelikult on kõik linnavalitsuse pakutavad korterid elamiskõlblikud. On ka korterid, mida hetkel ei pakuta, sest need ootavad remonti.
Hõimu sõnul on elanikud pahased iluvigade pärast, mille parandamine jääb aga asunike enda hooleks. „See tähendab, et kui laest krohvi pudeneb, siis sellega linn ei tegele,“ märkis Hõim. Tema hinnangul on korterite elanikud erinevad ja elamiskõlblikkus sõltub üürniku enda hinnangust. „Näiteks noor mees lepib sellega, et WC on koridoris ja vett saab kaevust, kuid rasedal emal läheb raskeks,“ rääkis ta.
Kõige suuremaks probleemiks peab Hõim seda, et elanikud ei oska oma kortereid korras hoida. Tuleb välja, et 90% korteritest vajavad pärast elaniku lahkumist remonti. Hõimu sõnul ei ole enamik asunikke korteri omamisega lihtsalt harjunud, sest varem elati tänaval. „Lõhutakse asju, pannakse põlema ning vahel kasutatakse vetsu asemel oma toa põrandat,“ ütles ta.
Üürnike hoolimatust toovad välja ka sotsiaalkorterite elanikud ise. Lina tänava sotsiaalmaja endise elaniku Irene Mileiko sõnul olid nende majas elavad inimesed suure osa ajast purjus ja oma ümbrusest suurt lugu ei pidanud. „Nad elasid oma rämpsu otsas ja lõhkusid üksjagu asju ka,“ rääkis Mileiko.
Sotsiaalabi osakonna sotsiaaltööteenistuse peaspetsialisti Marika Parise arvates ei ole elanike hoolimatu suhtumine oma korteritesse läbiv probleem, kuid seda siiski esineb. Tema sõnul sõlmitakse linnavalitsuse ja üürniku vahel leping, mille rikkumisel saab viimase korterist välja tõsta.
Jaanika Hõim märkis aga, et üldiselt kedagi välja ei tõsteta. Ta ütles, et kui keegi midagi ära lõhub, siis on kahjude korvamiseks vaja käia pikk kohtutee, mida linnavalitsus jalge alla võtma ei hakka.
Tartus on 518 sotsiaalkorterit, millest 95% on kasutuses.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Piia Puuraid

Lisa kommentaar