Spetsialistid sooviksid energiajoogid alaealistele keelata

• Energiajooke tarbib regulaarselt enamik eesti kooliealistest noortest. (Foto: Hendrik Osula)

Novembrist keelab Leedu Euroopa Liidu riikidest esimesena alaealistele energiajookide müügi ning Maaima terviseorganisatsiooni sõnul võiks see olla eekujuks kõikidele liiduriikidele.

Ka Eesti toitumiseksperdid peavad energiajooke alaealistele ohtlikuks ja soovivad, et riik nende müügi alla 18-aastastele keelaks. 2012. aastal tervise arengu instituudi poolt tellitud uuring näitas, et üle poolte Eesti 3-12. klassi õpilastest jõi regulaarselt energiajooke. Toitumiseksperdi Mai Maseri sõnul ei ole see number ilmselt vähenenud, sest aktiivne teavitustöö annab tulemusi alles mõne aasta pärast. Maser lausus, et lapsed ei peaks energiajooke tarbima, sest see tekitab üleerutust. „See ei ole mingi laste jook ja riik peaks selle müümist piirama,“ ütles ta.

Maseri hinnangul on mitu põhjust, miks lapsed nii palju energiajooke joovad. „Mõned on kuulnud energiajookide kohta legende, mõned joovad moe pärast,“ lausus ta. Ta mainis, et ka treenerid levitavad tihtipeale energiajookide kohta valeinfot.

Eesti terviseedenduse ühingu juhatuse liige Elo Paap peab laste energiajookide tarbimist samuti probleemiks ja arvab, et alaealised poeletilt neid kätte saama ei peaks. Tema sõnul sisaldavad joogid suhkrut ja erguteid, mida lapsed ei vaja.

Paap ütles, et energiajookide tarbimine võib oluliselt mõjutada laste kaalu ja pikemas perspektiivis tekitada suhkruhaigust ning teha lapsed ärevaks. Ärevus võib aga omakorda kaasa tuua suhtlemisprobleeme vanematega, õpetajatega ja kaaslastega.

Tallinna tehnikaülikooli toiduteaduse õppetooli professor Raivo Vokk märkis, et kuigi ta on energiajookide alaealistele keelustamise poolt, ei aita keelamine lõplikult kunagi midagi. Tema sõnul aitab pigem noorte teavitamine energiajookide joomise tagajärgedest ja ohtudest. „Alatskivi kooli direktor ütles mulle, et paljud poisid ei julgenud pärast minu antud energiajookide teemalist loengut enam energiajooke juua,“ ütles Vokk.

Eestis on energiajoogid igas kaupluses kõigile vabalt kättesaadavad peale Rimi ja Säästumarketi, kust 2012. aastast alla 16-aastased enam energiajooke osta ei saa.

Eesti
Piia Puuraid