Süda räägib üht, kuid mõistus teist
Taimi Kosso, Pauluse koguduse supiköögi perenaine

Sa oled siin

Supikauss täidetakse vaid puruvaestele

  • Supipajast saavad osa vaid sissetulekuta inimesed. Foto: freeimages.com

Tartu Pauluse koguduse supiköögis saavad süüa vaid need inimesed, kes on saanud loa Tartu linnavalitsuse sotsiaaltöötajatelt, ent see ei tähenda, et abivajajad jäävad tühja kõhuga.
 
Pauluse koguduse supiköögi perenaine Taimi Kosso rääkis, et ühe kuu jooksul käib asutusest tasuta süüa palumas umbes 70 inimest, kellest vaid seitse saavad ametlikult tasuta toiduabi. Kosso seletas, et tema võib toitu jagada vaid neile, kelle nimi on linnavalitsusest kogudusele saadetud nimekirjas.
 
Nimekirja lisatakse Kosso sõnul vaid need, kellel pole rahalist sissetulekut. Ta tõi näite naisest, kelle pangakontole laekub 19 eurot kuus, mis on seaduse järgi piisav toiduabi mittesaamiseks.
 
Inimlikkus eelkõige
Kosso lausus, et iga kuu lõpus peab ta linnavalitsusele saatma aruande, kuhu on märgitud toidu kogused ning saajad. “Süda räägib üht, kuid mõistus teist,” ütles Kosso. Tihtipeale pigistab ta seaduse ees silmad kinni ning toidab kõikide abivajajate kõhu täis.
 
Sotsiaalministeeriumi kommunikatsioonijuhi Kristel Abeli sõnul on väide, et sissetulekuga inimesed jäetakse toiduabita, kahtlase väärtusega. Abel seletas, et omavalitsustele on riigi poolt eraldatud raha, mis on mõeldud toimetulekutoetuse maksmiseks kõigile, kelle sissetulek ei ole piisav esmavajaduste, nagu toit ja riided, rahuldamiseks.
 
Abel viitas 2014. aasta riigieelarve seadusele, mille kohaselt makstakse perekonna esimesele liikmele toimetulekutoetust 90 eurot kuus ning iga järgnevale liikmele 72 eurot kuus.
 
Abi saab mujaltki
Tartu linnavalitsuse sotsiaaltööteenistuse juhataja Inge Kool rääkis, et Pauluse koguduse supiköögis jagatakse vaid vältimatut sotsiaalabi ehk jagatakse toitu neile, kellel puudub eluase, peavari ning regulaarne sissetulek.
 
Kool selgitas, et kui inimesed ei saa tasuta toitu Pauluse supiköögist, ei tähenda see seda, et abivajajad tühja kõhuga jäetakse. Ta lausus, et tasuta toitu saavad abivajajad veel näiteks Toidupangast, kus jagatakse toidupakke ka neile, kellel on küll regulaarne rahaline sissetulek, ent millest ei jagu igapäevaseks toimetulekuks. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Siim Kaasik

Lisa kommentaar