Töö kõrvalt koolis käimine tekitab tööandjatele muret

Tartu täiskasvanute gümnaasiumi ja Tartu kutsehariduskeskuse sõnul tuleb ette olukordi, mil töö kõrvalt koolis käivate õpilaste kooliteel saavad takistuseks nende tööandjad, kes ei toeta töötajate õpinguid.

Annika, kes töötab piimavabrikus, mille nime ta ei soovinud avaldada, rääkis, et tema soov minna õppima Tartu täiskasvanute gümnaasiumisse jäi vaid unistuseks. Ta selgitas, et keegi ei keelanud tal kooli minna, kuid tööandja pani ta fakti ette. “Tööandja ütles mulle, et pean ise vaatama, kuidas töö saab tehtud ja asendajad leitud,” ütles Annika. Ta lisas, et õppepuhkuse palus tööandja korraga välja võtta, kuid see ei olnud õppimise seisukohast mõistlik. “Tööandjad tahavad, et töötajad oleksid koolitatud, aga millegipärast ei anna nad selleks võimalust,” sõnas Annika.

Tartu täiskasvanute gümnaasiumi direktori Marika Kaasiku sõnul käib ligi 40% nende õpilastest kooli kõrvalt tööl. Ta rääkis, et leidub tööandjaid, kes ütlevad, et töötaja koolis käimine pole nende probleem ja nii peab õpilane ise vaatama, kuidas toime tuleb.

Samas sõnas Kaasik, et mõned tööandjaid on väga vastutulelikud ja arvestavad. “Kui saaksime tööandjad panna mõtlema, et haritud töötaja on väärtus ettevõtte jaoks,” ütles Kaasik.“See oleks tohutu võit.”

Tartu kutsehariduskeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Kaire Mets rääkis, et nende koolis on samuti esinenud juhtumeid, kus tööandja ei ole toetanud töötaja soovi õppida ja seetõttu on õpilane jätnud koolitee katki.

United Estover Group OÜ ettevõtete finants- ja personalivaldkonna juht Tiina Metsalu ütles, et õppima asumisel on väga oluline tööandja ja töötaja omavaheline suhtlus. “See pole nii, et tuled esmaspäeval tööle ja ütled, et lähed kolmapäevast kooli,” sõnas Metsalu. Ta ütles, et töötaja õppimaminek toob kaasa palju planeerimistööd, nagu graafikute sättimine ja asendajate leidmine.

Metsalu rääkis, et õppimaminek on raskendatud, kui inimene töötab väikses ettevõttes. Ta selgitas, et kui väikses ettevõttes töötab vaid üks raamatupidaja, kes otsustab kooli minna, siis ei jäägi ettevõttel muud üle kui võtta õppeperioodiks tööle uus inimene, kellega kaasnevad lisakulud.

Täiskasvanute koolituse seaduse järgi peab tööandja võimaldama õppepuhkust kord aastas, kui töötaja on selleks soovi avaldanud. Õppepuhkuse maksimaalne kestus on 30 päeva. Õppepuhkuse võib välja võtta, kas korraga või üksikute päevade kaupa ühe aasta jooksul. Enne õppepuhkusele asumist peab töötaja esitama tööandjale vastava avalduse.