Sa oled siin

Töökoha leidmine muutub puuetega inimestele üha raskemaks

  • Puudega töötaja. Allikas:"Japanese disabled worker" (CC BY-NC-ND 2.0) by ILO in Asia and the Pacific

Puuetega inimeste töölesaamist takistavad liiga kõrged ootused, väike palk ja madal motivatsioon.Tartu Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Senta-Ellinor Michelson rääkis, et kui mõned aastad tagasi ettevõtted ise neile helistasid ja puuetega inimestele tööd pakkusid, siis praegu on tööle saamine pigem vaevaline. „Töötukassast öeldakse, et sein on kuulutusi täis, aga inimesed ikkagi küsivad, kus need töökohad päriselt on,“ ütles Michelson. Tema sõnul on puuetega inimeste tööturult kõrvale jäämise üheks põhjuseks madal palk. „Ükski inimene ei taha ju töölkäimisele peale maksta,“ ütles Michelson. Tema sõnul tunnevad puuetega inimesed, et neid kasutatakse odava tööjõuna lihtsalt ära.Psüühikahäiretega inimeste abistamisega tegeleva MTÜ Iseseisev Elu tegevjuht Maire Koppel näeb samuti olukorras probleemi. Ta märkis, et üheks põhjuseks, miks puuetega inimesed tööd ei leia, võivad olla nende liiga kõrged ootused. „Meie näiteks viime mõned inimesed alt üles, süstime neisse enesekindlust, aga teised toome ülalt alla,“ ütles ta. Koppeli sõnul on puuetega inimestel tihti valearusaam tööturul valitsevast olukorrast. Nad ülehindavad oma võimeid ja nende ootused on paigast ära.Töötukassa Tartumaa osakonna tööandjate konsultant Ragnar Linde sõnul on puuetega inimesed ise kinnitanud, et ei soovi erikohtlemist. Seetõttu kandideerivad nad töökohtadele tervete inimestega kõrvuti. Linde ütles, et töötukassa teenused aitavad puuetega inimesel kindlasti lihtsamini töökohta leida. Näiteks maksab töötukassa kinni tehnilise abivahendi kasutamise ja aitab puudega inimesel töövestlusel ülemusega suhelda. Samas tõi Linde välja ka asjaolu, et tööandjate sõnul võiks riigipoolne toetus puuetega inimese palkamisel soosivam olla.
 


Tartu linna eakate ja puuetega isikute hoolekandeteenistuse juhataja Indrek Rohtla ütles, et Tartus on praegu umbes 4000 puudega tööealist inimest. Paljud neist on töö leidnud näiteks suurtes kaubanduskeskustes kärulükkajatena. Veel tõi Rohtla näiteks puuetega inimeste tööle rakendamisest Dorpat SPA, kus töötavad pimemassöörid.
Rohtla sõnul plaanib linn tuleval aastal puuetega inimesi palkavaid ettevõtteid tunnustama hakata, et neid teistele firmadele eeskujuks tuua.

 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar