Töövõimereformi vastu piketeerijad kardavad, et ei saa ka pärast reformi tööd

Riigikogus menetletav röövõimereform tõi nädalavahetusel tänavatele erivajadustega ja puudega inimesed ja nende toetajad. Kuues linnas toimunud pikettidel nõuti töövõimereformi eelnõu muutmist.
Tartus kogunesid protestijad Raekoja platsil, kus linnavalitsuse ette tuli sadakond inimest.
Piketil käinud Tartu Ülikooli teadur Raili Pool näeb probleemina erivajadustega ja puudega inimeste töölesaamist. “Kui inimene ei ole võimeline ise tööga hakkama saama, peab keegi ta kõrval kogu aeg olema. Kas tööandjad oleks nõus sellele inimesele eraldi maksma?” küsib õppejõud.
Tallinna puuetega inimeste koja tegevjuht Tom Rüütel elab sõpradega, kes peavad suurema osa ööpäevast tema kõrval olema. “Sõbrad abistavad mind igapäevaselt, sest abi vajan ma kõiges, hommikul aluspükste jalgatõmbamisest kuni õhtuse dušini,” rääkis Rüütel septembris pressikonverentsil „Töövõimetu töövõimereform“. „Kui mu sõbrad otsustavad järgmisel aastal majja elama minna, siis kas ma töötan siin?“
Tartu Tervise Hoolduskeskuse töötaja Kaisa Karabeinik ütleb, et paljudel puuetega inimestel on hirm muutuste ees. Probleemiks peetakse ka seda, et tulevikus rehabilitatsiooniteenust vajavatel inimestel võib olla seda raskem saada. “See võib olla hirm, aga see hirm on õigustatud, sest praegugi rehabilitatsiooniteenusele pääsemine on piisavalt keeruline ja aeganõudev,” tõdeb Karabeinik.
Tartu Ülikooli slaavi filoloogia osakonna tudeng Valeria Jazõkov kardab, et ei saa oma haigusega tulevikus tööle. “Ma ei oska öelda, mis mind ees ootab. Polüskleroos on selline haigus, mis mõjub spontaanselt,“ räägib Jazõkov ja lisab, et võib igal hetkel eluks ajaks ratastooli jääda. Tema arvates kardavad erivajadustega ja puudega inimesed töötuks jääda, põhjendades, et tööandjad ei taha eriti nende inimestega koos töötada, see võtab palju lisaaega ja -raha. “Ma olen ise maalt pärit. Kuidas inimene, kes on ratastoolis, hakkab maalt kuhugi tööle käima ja missugune tööandja lepiks seesuguse töötajaga?” küsib Jazõkov.

Mattias Tammet