Sa oled siin

TÜ politoloogia õppejõud: Rõivase skandaal võib Reformierakonda valimistel mõjutada

Taavi Rõivase skandaal, mille tõttu ta täna hommikul Riigikogu aseesimehe kohalt tagasi astus, võib mõjuda nii poliitikule endale kui tema erakonnale kehvasti. TÜ õppejõud Rein Toomla räägib üldisemalt, kuidas poliitilised skandaalid võivad valimisi mõjutada.
 
Tartu Ülikooli võrdleva poliitika õppejõud Rein Toomla vastas küsimustele, mis puudutasid Taavi Rõivase poliitilise skandaali ja seda, kuidas see võib käimasolevaid valimisi mõjutada.
 
Kas Taavi Rõivase skandaal mõjutab Reformierakonna mainet?
Kindlasti mõjutab. Nüüd on küsimus, kui palju. Milliseks kujuneb häälte saak Tallinnas ja Taavi Rõivase enda oma? Reformierakonna toetus Tallinnas on praegu 15%. Kui nüüd selgub, et see on valimiste järel 10%, siis võiks oletada, et selle taga on Rõivase juhtum.
Mida täpsemalt, me ei saa teada. Teatavasti on elektrooniline hääletamine lõppenud, aga nüüd kui, see juhtum avalikuks tuli, siis kuidas käituvad need valijad, kes hääletasid tema poolt? Nad võivad enda häält muuta pühapäeval. Seadus seda neile võimaldab. Nad lähevad jaoskonda kohale ja muudavad oma hääle. Aga isegi kui nad seda teevad, siis me ei tea, kas nad teevad seda selle juhtumi pärast. Me saame seda vaid oletada. Kui saak jääb samaks või kui kasvab, siis on valijal ükskõik.
 
Mida peaksid need, kes ei ole veel valimas käinud, kogu sellest asjast arvama?
Ma ei tea. Seda peab nende käest küsima. Lõppkokkuvõttes me ei tea sellest skandaalist palju. Ainult kaks inimest teavad, üks neist on Taavi Rõivas, ja nad ei räägi. Siin isegi ei ole sõna sõna vastu, vaid ajakirjandus Taavi Rõiva vastu.
 
Kas see intsident on kuidagi vähendanud Reformierakonna võimalusi Tartus võita?
Tartus, ma usun, et kindlasti mitte. Me teame, et Reformierakonna toetus Tartus on langenud. Valimisteni on jäänud veel paar päeva ning Reformi toetus langeb veelgi. Emori uuring ütleb, et Reform saab 39% häältest. Aga Emori uuring lõpeb ära 75-aastase vanuse juures, seega kui Reform saab 35% häältest, siis seda ei tohiks lugeda Rõiva süüks, vaid selleks, et vanemad inimesed tulevad ka hääletama. Üleriigiline tendents on see, et Keskerakond on vanemate inimeste eelistus. Küll aga kui Reformi langus on suurem kui kolm või neli protsenti, siis võib Rõivas süüdi olla küll.
 
Kas te teate, kuidas sellises ulatuses poliitskandaalid võivad kandidaate mõjutada?
Seda me ei tea, kuidas see kandidaate mõjutab. Aga oleme küsinud Tartus kohalike valimiste ajal, kuidas üle-eestilised skandaalid neid mõjutavad (nt K-kohuke), siis valijaid ei huvita. Aga et Riigikogu aseesimees astub tagasi, on ikka kraad kõrgem skandaal, kui kohukese oma.
 
Mis erakonnal on Tartus võitmiseks kõige suuremad võimalused?
Seda ma ei usu, et keegi teine koguks Reformierakonnast rohkem hääli, kas skandaali või muul põhjusel. 
Teoreetiliselt võivad teised volikokku saajad võivad moodustada anti-Reformi liidu. Reform võib saada 1/3 häältest, mis on umbes 16-17 kohta, aga volikogus on neid kohti kokku 49. Teised võivad nii öelda kambaka teha. 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar