Sa oled siin

Tüli ehitusseadustiku pärast takistab elektritöid

  • Allikas: hdwallpapersimage.com

 
Tartu linnavalitsus ja võrguettevõte Elektrilevi on uue ehitusseadustiku üle vaielnud alates juulikuust ning seetõttu seisab Tartus kümmekond projekti ootel.
 
Tartu linnavalitsus ei nõustu olukorraga, kus rusikajämedusi kaableid maa alla paigaldades ei ole vaja Elektrilevil enam linnale teatist esitada ja luba taotleda. Linnaarhitekt Tõnis Arjus peab kummastavaks, et kohalikelt omavalitsustelt alla 35 kilovoldiste elektrikaablite paigaldamisel luba ei küsita. 
 
Elekter pole tühiasi
 
Arjuse sõnul puudub analüüs, millised negatiivsed tagajärjed võivad tekkida, kui info ei liigu enam nii nagu varem. Uue seadustiku järgi peab Elektrilevi uued andmed viima maakatastrisse, teavitama maa- ja trassiomanikke ja andma tagantjärele teostusjoonised kohalikule omavalitsusele üle. 
 

„Siis on aga hilja, kui näeme, et mõni puu, mis peaks säilima, hävib. Või taastatakse teekatendit nii, nagu me ei taha, et taastatakse,“ sõnas Arjus. 
 

Teise probleemina tõi Arjus välja seadusesätte, mille järgi ei ole elektrikaablite paigaldamiseks vaja luba küsida, kuid Elioni sidekaabli või kanalisatsiooni paigaldamisel on luba vajalik, justkui oleksid need ohtlikumad nähtused kui elekter.
 
Hoomamatu hulk taotlusi
 
Elektrilevi ehitusosakonna spetsialist Kaarel Jänes peab seaduse täitmist oluliseks ja tema sõnul ehitamisel midagi n-ö õhku rippuma ei jää. Kuna uue seadustiku järgi on igasugune maapinnaga seotud asja muutmine ehitamine, siis oleks pea iga Elektrilevi tegevus ehitustegevus. 
 
Jänes kahtles, kas kohalikud omavalitsused on nii võimekad, et saaksid Elektrilevile aastas 20 000 kuni 30 000 taotlust väljastada. Pealegi maksaks selle kinni lõpptarbija. 
 

„Kohalikud omavalitsused on paarkümmend aastat harjunud ühte moodi käituma, neil on oma töörütm ja kord. Nad tunnevad, et neil kaob kontroll,“ rääkis Jänes.

 
Seaduse väljatöötamises osalenud justiitsministeeriumi avaliku õiguse talituse nõuniku Sandra Mikli sõnul ei tundunud sellistele elektrirajatistele loamenetluste sätestamine mõistlik. „Aga olen nõus, et võib-olla Tartu kesklinnas ja kusagil mujal tihedalt asustatud aladel võib see olla põhjendatud,“ ütles Mikli.
 
Hetkel on Tartu linnavalitsus koostamas ettepanekut ehitusseadustiku muutmiseks ja loodab selle paari nädala jooksul valmis saada.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Greta Külvet

Lisa kommentaar