Taotluseta abivajajad jäävad tühja kõhuga

• Supiköök. Allikas: Wikimedia Commons

Tartus saavad supiköögist sooja kõhutäie vaid inimesed, kes esitavad selleks linnavalitsusele vastava avalduse.

Tartu Linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna sotsiaaltööteenistuse juhataja Inge Kool ütles, et sel aastal on Tartu supikööki, mis asub Pauluse kiriku keldris, külastanud kuus keskmiselt 65 inimest. Nad on pöördunud linnavalitsuse poole ja avaldanud soovi saada supiköögist iga päev sooja toitu. Avalduseta tuleb soojast kõhutäiest suu puhtaks pühkida. Kool ütles, et linnavalitsus on kehtestanud taolise korra selleks, et abi jõuaks tõesti nendeni, kes vajavad seda kõige enam.

Supiköögi juhataja Taimi Kosso rääkis, et kui inimene pole avaldust teinud, siis esmakordsel pöördumisel on kolmel päeval ikka võimalik süüa saada. Kui kolm päeva on möödas, siis on juba avaldust vaja. Kosso ütles, et viimastel päevadel on supiköögis kohal käinud umbes veerandsada inimest. Tema hinnangul on see aga ääretult väike osa abivajajatest.

Tallinnas seevastu on teistsugune süsteem. Põhja-Tallinnas asuvas MTÜ Päästearmee Eestis juhitavas supiköögis saavad kõik inimesed ilma taotluseta süüa.

MTÜ töötaja Triina Eismann ütles, et nende supiköögis käis eelmisel kuul kokku 3122 abivajajat ja süüa saavad kõik, kes kohale tulevad. Eismann lisas, et supikööki külastavad vaid inimesed, kes abi vajavad ja ainult tasuta söögi pärast keegi kohale ei tule.

Erinevus kahe linna vahel seisneb selles, et Tartus rahastab supikööki linn, Tallinnas tuleb aga suurem osa rahast toetajatelt ja linna panus on väike.

Slovakkias elav, ent parasjagu kodumaad väisanud Alina Aruoja ütles, et tema on saanud supiköögi mõistest aru nii, et sinna võivad minna kõik, kellel on raske olukord. Kuuldes, et tegelikult see nii pole, oli ta üllatunud ja leidis, et vähemalt kord päevas peaks soe söök kõigile inimestele tagatud olema. “Ma ei usu, et linn peaks kartma, et inimesed, kes saavad ise hakkama, hakkaksid supikööki massiliselt ründama. Tavalisel inimesel on ju alandav sellisesse kohta süüa kerjama minna,” arvas ta.

Eesti
Jaanus Vogelberg