Sa oled siin

Tartlased põletavad mugavusest aias jäätmeid

  • Lõke. Foto: Freeimages.com

Eramajade elanikud põletavad aiajäätmeid keelust hoolimata ning selle tõttu on eramupiirkonnad täis vingu ja tossu. 
 
Ihastes 12 aastat elanud Monika Kubparti sõnul on aiajäätmete põletamine selles piirkonnas juba aastaid probleemiks. „Minu naabrid teevad seda (põletavad aiajäätmeid – K.K.) ikka ja jälle ning see häirib mind väga,“ rääkis Kubpart. „Hingata pole midagi, pesu ei saa välja kuivama panna, aknaid ei saa avada,“ selgitas ta.
 
Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna keskkonnateenistuse spetsialist Juhan Voolaid rääkis, et aiajäätmete põletamine on probleemiks aianduskruntidel ja eramajade piirkonnas. Tema sõnul on see kõige levinum Ihastes. „Sügisel on oksad ja lehed alatihti märjad ja need muudavad põletamise eriti hulluks, sest siis tekib suures koguses tossu ja vingu,“ selgitas Voolaid.
 
Linnavalitsus saab iga kuu kuni kümne kaebust inimestelt, kelle naaber põletab aiajäätmeid. Seda teeb tegelikult palju rohkem tartlasi, kellest linnavalitsust ei teavitata. „See on ju selge, et neid põletajaid on rohkem,“ ütles Voolaid. Ta lisas, et kuna nõukogude ajal oli aiajäätmete põletamine levinud komme, siis paljud vanemad inimesed teevad seda endiselt.
 
Keskkonnainspektsiooni Tartumaa büroo juhataja Tanel Türna sõnul on neile selle aasta jooksul esitatud 29 kaebust jäätmete põletamise kohta. Aiajäätmete põletamise järelevalve pole Türna hinnangul Tartus väga tugev ning see on ka üheks põhjuseks, miks inimesed keeldu eiravad. „Need, kes keelust ei tea, põletavad aiajäätmeid südamerahuga ja need, kes teavad, põletavad ka,“ ütles ta.
 
Keskkonnaameti Jõgeva-Tartu regiooni välisõhu spetsialisti Liina Viksi sõnul on Tartus aiajäätmete põletamine keelatud, kuna majad takistavad tossu, suitsu ja vingu hajumist. Kuna aiajäätmete metsa viimine pole samuti lubatud ning jäätmejaamade teenus on tasuline, peavad osad inimesed kõige mõttekamaks prahi põletamist, rääkis Viks.
 
Tartu kodulehe andmeil pakuvad Tartus kolm ettevõtet tasulist aiajäätmete äravedu. 2005. aastal vastu võetud Tartu linna jäätmehoolduseeskiri keelab ilma vastava loata jäätmete põletamise, välja arvatud ohtlikke aineid mittesisaldavate paberi, kartongi ja keemiliselt töötlemata puidujäätmete põletamise katlamajades ja küttekolletes.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Lauri Habakuk

Lisa kommentaar