Ühe aastaga tekkis ka 11 uut künnivareste kolooniat ehk 53 pesa. “Minu jaoks oli kõige üllatavam, et uued kolooniad loodi nii kiiresti,” lausus Mägi. 

Sa oled siin

Tartlased võitlevad kraaksuvate varestega

Tartu kesklinna linnupeletid ajavad varesed teistesse linnaosadesse pesitsema, ütles Tartu Ülikooli linnuökoloogia teadur. Uute elupaikade läheduses elavaid inimesi häirib lindude tegevus. 

Tartu linn paigaldas 2014. aastal kesklinna kolm linnupeletit. Linnavalitsus tellis Tartu Ülikoolilt uuringu, et kolme aasta vältel (2014–2017) hinnata Ülejõe ja Vabaduse puiestee parkidesse ning kaubahoovi üles seatud peletite mõju vareslastele. Uuringut “Tartu kesklinna vareslaste loendused ja hirmutamise mõju künnivareste kolooniatele” viib läbi Tartu Ülikooli zooloogiaosakonna linnuökoloogia teadur Marko Mägi.  

Mägi sõnul oli peletitega piirkondades möödunud aastal asustatud vaid 70% künnivareste pesadest, mujal Tartus oli see 100%. Ühe aastaga tekkis ka 11 uut künnivareste kolooniat ehk 53 pesa. “Minu jaoks oli kõige üllatavam, et uued kolooniad loodi nii kiiresti,” lausus Mägi.  

Teadur nendib, et peleti ei pruugi olla ainus põhjus, mis linde ümber paiknema sunnib. Rolli mängivad ka ökoloogilised tegurid nagu ilm ja temperatuur, ütles ta. 

Mullusest uuringust selgus, et suurimad uued kolooniad elutsesid Vanemuise pargis (21 pesa) ning Aardla tänaval (11 pesa). Ka tänavu kevadel otsisid vareslased elupaiku kesklinnast eemal, teab Mägi. Ta toob näite Anna Haava ja Näituse tänava ristist, kuhu asus elama kümme pesakonda künnivareseid. 

“Just kevadel oli olukord eriti hull,” rääkis Esko. Tiru lisas, et mõnikord vedelesid autode juures maas surnud varesed. 

Näituse 19 maja elanik Krishlin Vilimaa rääkis, et künnivareste lärmamine häiris teda. “Hommikupoolikuti, kui oli väga hea magada, nad ikkagi segasid kraaksumisega und ja õhtul hakkasid jälle pihta,” selgitas Vilimaa. Ta lisas, et linnud roojasid täis kõik puude alla pargitud autod. 

Tartu linnavalitsuse loal võttis kõnealuse kinnistu omanik maha puud, kus varesed elutsesid. Vilimaa sõnul pole varesed nüüd uusi pesi ehitanud, kuid ta muretseb, et talvel võivad linnud tagasi tulla.  

Mulluses vareste meelispaigas, Vanemuise pargis igapäevaste jalutajatega vesteldes selgus, et kuuest inimesest kolme häirisid kevadel pargi läheduses pesitsenud linnud. Margus Tiru ja Siim Esko pargivad oma autod iga päev pargi kõrvale puude alla. Tänavu pidid nad lindude pärast pesema autosid tavapärase ühe korra asemel kolm korda kuus. “Just kevadel oli olukord eriti hull,” rääkis Esko. Tiru lisas, et mõnikord vedelesid autode juures maas surnud varesed. 

Tartu linnavalitsuse linnapuhastuse peaspetsialisti Mart Lukasoni hinnangul on peale peletite paigaldamist probleemid varestega vähenenud ning inimesed peavad lindudega lihtsalt kohanema. “Looduse vastu ikkagi ju ei saa. Ei saa tervet Tartu linna puudest tühjaks teha,” ütles Lukason.  

 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar