"Igapäevaselt võib märgata vee kareduse jälgi veekeedukannu põhja ladestuva katlakivi näol, mistõttu ei soovi vett ka joogiveena tarvitada." Piia Toom, tartlane

Sa oled siin

Tartlasi häirib vee liigne karedus

  • Foto: Freeimages.com

 
Tartu linnavalitsuse tellitud 2011. aasta uuringust selgus, et kraanivee puhul valmistas linlastele kõige enam pahameelt selle karedus. Tartlaste sõnul pole olukord kolme aasta jooksul kuigi palju paremaks muutunud.
 
Üle 40 aasta Tartus elanud ja praegu Tallinnasse koliv Siiri Peets ütles, et Tartu linna joogivee kvaliteet on läbi aastate küll paremaks läinud, kuid vee karedus on endiselt probleemiks. "Tartu vesi joomiseks on hea ja puhas ning olen teadlik, et kvaliteedilt vastab ka igasugustele nõuetele, kuid probleemiks on liigne karedus, mille tõttu tekib pesumasinates ja veekeetjates väga palju katlakivi," lausus Peets. Ta lisas, et Tartus elades tuli veekeedu kannu väga tihti erinevate vahenditega – näiteks äädikaga – puhastada.
 
Tartlane Piia Toom sõnas, et tema pere puhul mõjutab katlakivi olemasolu ka joogivee tarbimist. "Igapäevaselt võib märgata vee kareduse jälgi veekeedukannu põhja ladestuva katlakivi näol, mistõttu ei soovi vett ka joogiveena tarvitada," ütles ta. "Seetõttu filtreerime peres kogu joogiks vajamineva vee filterkannus."
 
Tartu veevärgi laborijuhataja Jüri Haller aga rääkis, et tema kareduse liiga kõrges tasemes erilist probleemi ei näe. "Kui vee kareduse tase on väga madal, siis on see inimesele ohtlik, kareduse kõrge tase mõjutab negatiivselt ainult majapidamismasinaid, nagu näiteks pesumasinat ja veekeetjat," sõnas Haller. Tema sõnul pole karedus veekvaliteedi näitaja, millele peaks väga palju tähelepanu pöörama.
 
Tartu linna keskkonnateenistuse peaspetsialist Helve Arukask lausus, et Tartu kraanidest voolav vesi vastab kõikidele normidele ning ka kvaliteedilt on vesi näiteks tallinlastele pakutavast parem. "Kunagi oli tartlastele pakutud vesi kloorine, kuid enam mitte, mistõttu arvan, et tartlased saavad kvaliteetsemat vett kui tallinlased," ütles Arukask. Ta lisas, et üks põhjus, miks Tartus elavad inimesed paremat vett saavad, on see, et taaralinna elanikele pakutav vesi tuleb põhjaveest, mis tähendab, et vesi on puhtam kui tallinlaste pinnaveest saadav töödeldud kloorimaitseline vesi.

Toimetaja: 
Merilin Sarapuu

Lisa kommentaar