Sa oled siin

Tartlaste pakendite sorteerimist pärsib konteinerite vähesus

  • Projekt toob Tartusse 37 uut kogumiskonteinerit. Foto: Freeimages.
    Projekt toob Tartusse 37 uut kogumiskonteinerit. Foto: Freeimages.

Konteinerite hõre paigutus linnas ja elanike ebapiisavad teadmised kogumiskastide paiknemisest raskendavad Tartlaste pakendite sorteerimist. Paljud inimesed viskavad seetõttu pakendid lihtsalt olmeprügisse.

Tartu loodusmaja keskkonnainfo spetsialisti Mai-Liis Alaru sõnul on enamikel eramajade ja  väiksemate kortermajade elanikel jäätmete sorteerimine keeruline. Selleks vajalikud prügikastid asuvad kodust kaugel ning spetsiaalselt jäätmejaama sõitmine on lisaväljaminek. Alaru lisas, et selle tõttu visatakse tihti kõik prügi segaolmejäätmete prügikasti.

Raadi-Kruusamäel elav Maret ütles, et ta teab, kus lähim pakendikonteiner asub, kuid see teadmine teda pakendit olmeprügist eraldama ei pane. Raadi-Kruusamäel sorteerivad tema kogemuse põhjal vähesed inimesed pakendi eraldi ning põhjusena näeb ta konteinerite vähesust. „Konteinerini on suure prügikotiga üsna ebameeldiv jalutada ja kui kogumispunkt asub kodust kaugel, siis ei tehta seda ilmselt üldse,“ lisas Maret.

Tartu linna elaniku Merily sõnul ta ei tea täpselt, kus lähim pakendite jaoks mõeldud konteiner asub. Tekkinud pakendid viib ta vahel töö juurde, kuna asutus pakub oma töötajatele sellist võimalust. Ta lisas, et seda teeb ta aga ainult autoga tööle minnes.

Süsteem muutub tõhusamaks

Pakendijäätmed moodustavad MTÜ Eesti Pakendiringluse andmeil ligi poole koduste prügikastide sisust.  Olmeprügisse viskamisel jõuavad pakendid prügimäele, olgugi, et enamikke pakendeid saaks taaskasutada.

MTÜ Eesti Pakendiringlus on algatanud projekti, millega lisatakse Tartusse 37 uut kogumiskonteinerit. Projekti eesmärk on muuta pakendikogumise süsteem Tartus tõhusamaks.

MTÜ Eesti Pakendiringluse projektijuht Katrin Suursoo ütles, et projekt algatati seetõttu, et Tartus ei ole täidetud seaduses ettenähtut. Suursoo sõnul on lisaks süsteemi tõhustamisele projekti eesmärgiks ka inimeste teadlikumaks muutmine. Otsene teavitustöö jääb aga linna hooleks.

Tartu linnavalitsuse keskkonnateenistuse spetsialist Juhan Voolaid ütles, et linna eesmärgiks on Tartu elanike kasvav jäätmete sorteerimise harjumus. „Igal aastal jõuab tartlaste postkasti informeeriv teatmik „Abiks tartlasele“, kus on juttu, kuidas saab pakendid ära anda,“ sõnas Voolaid.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Kätlyn Metsmaa

Lisa kommentaar