Sa oled siin

Tartu üürnikud kannatavad külma

  • Külm ilm paneb paneelmajade üürnikud keerulisse olukorda. Foto: Pixapay.com

Vanades paneelmajades elavad üürnikud on tihti sunnitud vahetama korterit või kannatama lubadust külmemat temperatuuri, sest omanikud probleemide eest vastutust ei võta.
 
Eesti Vabariigi elamuseaduses on kirjas, et eluruumides, mida köetakse hoone katlamajast, ei tohi siseõhu temperatuur olla alla 18 kraadi.  
 
Annelinnas Pikal tänaval paneelmajas elava Erio Ermanni sõnul on tema üüritavas korteris talviti 16 kraadi. „Meil on nurgakorter ja kaks välisseina, kust õhkab palju külma,“ ütles ta.
Ermann lisas, et ei oska probleemiga midagi peale hakata, sest elektriradiaatoritega kütmine on kulukas ja ta ei saa seda endale lubada.
 
Tartu korteriühistute liidu juhatuse liikme Tambet Anja sõnul peab üürnik esmalt pöörduma korteri omaniku poole ja omaniku kohustus on teada saada, miks on korteris külm. Ta rääkis, et omaniku ja üürniku vaheline suhtlus on oluline. „Kui kompromissi ei leita, tuleb uus korter otsida,“ ütles Anja.
 
Eesti korteriühistute liidu Tartu esindaja Dagmar Mattiisen nõustus, et Tartu üürikorterid on tihti liiga külmad. „Isegi 18 kraadi korteris on tegelikult vähe,“ ütles Mattiisen. Ta sõnas, et kui viga on küttesüsteemis, siis peab omanik alustama läbirääkimisi korteriühistuga, et olukorda parandada.
 
Matiisen rääkis, et üürileandjal pole aga palju võimu. „Kui korteriühistu probleemi ei tunnista, siis on omanik ikka sunnitud üürnikult täissumma välja pigistama,“ ütles ta. Mattiisen lisas, et korteriühistutes on tihtipeale palju pensionäre, kes ei ole aga nõus rohkem maksma ja ignoreerivad probleemi. „Neid ei saa kuidagi mõistlikkusele manitseda,“ ütles ta.
 
Mattiiseni sõnul on praegu Eestis üldiselt seis selline, et omanikul on õigus kõike nõuda. „Kui omanik peab korteriühistule maksma ikka täissummas küttearve, siis miks ta peaks üürnikult vähem nõudma?“ ütles ta.
 
Pikal tänaval elav Ermann ütles, et omanikuga rääkimine probleemi ei lahendanud ja üüri makstakse ikka sama palju. „Ise valisime selle korteri,“ rääkis ta. Ermann tõi välja, et Tartus on üürikorterite nõudlus suur ja omaniku sõnul leiaks ta üpris kiiresti uued üürnikud. Ta lisas, et ei jää muud üle, kui talv lihtsalt üle elada. „Paneme tekid ümber, küünlad põlema ja küll saab,“ ütles ta. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Terje Talv

Lisa kommentaar