Tartu koolide arvuteid juhib kallis tarkvara

• Tartu koolides eelistatakse Windowsi Linuxile. Foto: RPK Arvutiõpetus, Google+

Tartu linnavalitsus kuulutas välja hanke õppeasutustele ligi tuhande arvutikomplekti rentimiseks, kuid hanke tingimustes ja põhikooli õppekavas on vastuolusid, millega inimesed linnavalitsuses ja koolides ei taha tegeleda.

Hanke tingimuste järgi tuleb arvutid varustada vaid Windows operatsioonisüsteemiga, samas on põhikooli riiklikus õppekavas informaatika õpetamise põhimõtete all kirjas, et õpe ei tohi olla üles ehitatud üksnes ühe tarkvaratootja kasutamisele ja võimaluse korral tuleb kommertstarkvarale eelistada vaba tarkvara.

IT-spetsialist Donald Kamenik selgitas, et kommertstarkvara, näiteks Windows on toodetud müügiks ja vaba tarkvara, näiteks Linux on loodud tasuta kasutamiseks.

Kameniku sõnul ei kasuta koolid vaba tarkvara inimliku laiskuse tõttu. “Inimesed on harjunud kasutama Windowsi, kuigi Linuxil miinuseid ei ole,” ütles Kamenik. Linuxi programmid on tema sõnul Windowsi programmidest erinevad.

“Selleks, et Linux koolides kasutusele võtta, oleks vaja õppeprotsessi kohendada, mis tähendab tööd, aega ja energiat, mida õpetajatel ei ole,” arvas Donald Kamenik.

Linnavalitsuse hariduskorralduse peaspetsialisti Karin Pihli sõnul kasutavad mõned koolid ka vaba tarkvara, kuid Windows on siiski põhiline operatsioonisüsteem, mida kooli arvutites kasutatakse. Pihl ütles, et osa programme töötab Windowsi peal paremini ja mõned õpiprogrammid vaba tarkvara peal ei töötagi.

15 aastat informaatika õpetajana töötanud IT-spetsialisti Edmund Laugassoni sõnul on võimalik õpetada ka vaba tarkvara abil, kuid õpetajad pole motiveeritud ja ametnikud on põikpäised, sest vaba tarkvara tundub inimestele keerukam.

“Ametnikud näevad, et tehnoloogia vahetus nõuab aega ja raha,” ütles Laugasson. Kui ta käis majandusministeeriumis vaba tarkvara kasutusele võtmisest rääkimas, võrreldi Laugassoni tegevust vastuvoolu ujumisega.

Laugassoni sõnul võiksid praegu kommertstarkvara katteks välismaale rändavad miljonid eurod aastas arendada elu Eestis.

“Suhtumine on selline, et parem maksame, sest keegi ei viitsi asjaga tegeleda,” rääkis Edmund Laugasson.

Tallinna haridusamet on välja kuulutanud arvutite hanked koolidele, kus nõutakse Windowsi kõrvale ka Linuxi paigaldamist ja Laugassoni sõnul on Tallinnas välja töötatud süsteem, millega võiks liituda ka Tartu, kuid see vajab eestvedamist ja suuremat huvi.

Linda Eensaar