Sa oled siin

Tartu lõpetab nõustamisteenuse toetamise

  • Alates 2016. aastast Tartu linn kogemusnõustamise teenust ei toeta. Foto: Deb Nystrom/Creative Commons

Alates 2016. aastast ei toeta enam Tartu linn kogemusnõustamise teenust, millest saab probleem paljudele abivajajatele.
 
Tartu linnavolikogu sotsiaalkomisjoni 8. oktoobri istungil selgus, et tuleva aasta eelarvest ei pea linn võimalikuks kogemusnõustamise teenuse toetamist. Tartu abilinnapea Artjom Suvorovi sõnas, et otsus oli poliitiline ning vastutusrikas. „Sellises formaadis pole teenus jätkusuutlik,“ ütles Suvorov. 
 

Kogemusnõustamise teenus on sotsiaalministeeriumi juhendi järgi sarnase kogemusega inimeste vahel toimuv teadmiste- ja kogemustevahetus ja nõustamine, mille käigus pakutakse kogemuslikku emotsionaalset, sotsiaalset ja praktilist tuge.

 
MTÜ Händikäpp on üks 23 ühingust, mis pakub nõustamisteenust. Organisatsiooni juhatuse esimees, Margit Rosental-Tustit, ütles, et nemad on nõustamisteenust pakkunud umbes neli ja pool aastat, alguses hasartmängumaksu fondi kulul. Alates 2014. aastast on teenust toetanud ainult Tartu linn. Umbes poolteist kuud tagasi esitasid nad linnale taotluse koos projekti eelarvega nõustamisteenuse jätkamiseks, kuid praeguseks pole nad vastust saanud, lisas Rosental-Tustit.
 
MTÜ juhatuse liikme Ave Jaaksoni sõnul on viimase poole aasta jooksul nende kaudu nõustamisteenust kasutanud 15 inimest, kellest kõik on korduvalt tagasi tulnud. „Kui me linnalt raha ei saa, siis teenust pole võimalik jätkata,“ sedastas ta. Ta lisas, et kogemusnõustamise teenus on lisaks kogemuste jagamise ja inimeste innustamisele hea võimalus puudega inimestel ka tööd saada, kuna nõustajad said tehtud vaeva eest raha.
 
Ühingu juhatuse esimehe Rosental-Tusti sõnul on teenus väga vajalik, hoolimata selle töövõimest. „See on uus teenus ning peab abivajajatele olema kättesaav,“ ütles ta.
 
Abilinnapea Suvorov lisas, et mõnes mõttes on linna rahade eest nõustamisteenuse toetamine dubleerimine, kui kolmandad organisatsioonid seda rahastavad. Linna sõnul on hetkel Tartus piisavalt palju nõustamisteenust pakkuvaid asutusi.
 
Tartu sotsiaalabi osakonna lastekaitseteenistuse juhataja Merle Liivaku sõnul hakati projekti alguses toetama nägemaks, milliseid uusi lähenemisviise proovida.
 

„Projekt tundus huvitav, aga midagi ei tulnud välja,“ nentis Tartu sotsiaalabi osakonna lastekaitseteenistuse juhataja Merle Liivak. 

 
Tema sõnul toetab linn iga-aastaselt ühte või kahte projekti, millest osadest kujuneb välja teenus, teistest mitte. 

Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar