Sa oled siin

Tartu lükkas vaimse tervise hooldekeskuse laiendamise edasi

Tartu linnavalitsus lükkas Tartu vaimse tervise hooldekeskuse jaoks vajaliku laiendamise edasi.
 
Tartu vaimse tervise hooldekeskus aitab psüühikahäiretega inimesi ja dementseid vanureid. Hooldekeskusel on Tartus kolm maja, millest kõigi kohad on täis. Suurimas hooldekeskuses, mis asub Nõlvaku tänaval, on 42 kohta, kuid eakaid viibib seal 47. Sellest tulenevalt on küpsenud plaan Nõlvaku hooldekodu laiendada.
 
Hooldekeskuse juhataja Indrek Sooniste sõnul on neil ruumist suur puudus, mis ei anna neile võimalust klientidele parimat võimalikku keskkonda pakkuda.
 
Sooniste sõnul on hooldekodudele alati tahtjaid ja tekivad järjekorrad, kus on tavaliselt ligi 15 inimest ootamas. ''Me võime inimese järjekorda panna aga abi on ju kohe vaja. Lõpptulemus on ikkagi see, et kliendid lähevad kuhugi mujale,'' rääkis Sooniste.
 
Sooniste tõi välja, et Nõlvaku hooldekodu laiendamine oli algselt Tartu linna arenduskava osa ning projekteerimine pidi juba järgmisel aastal pihta hakkama. Linn aga lükkas hooldekodu laiendamise edasi.
 
''Me võitlesime selle eest, aga jäime ilma. Tartu linna otsused on viimasel ajal palju kõikunud ja me kardame, et kui sellel ega järgneval aastal midagi ei tehta, siis jääbki laiendamine tegemata,'' märkis Sooniste.
 
Tartu linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna eakate ja puuetega isikute hoolekandeteenistuse juhataja Indrek Rohtla sõnul oli Nõlvaku hooldekodu laiendamine tõepoolest osa linna arenduskavast, kuid väiksevõitu eelarve tõttu pidi laiendamise edasi lükkama. Hooldekodu laiendamine läheks linnale maksma 2–3 miljonit eurot. Rohtla kinnitas, et edasilükkamine ei tähenda probleemi kõrvale heitmist.
 
''Linnal ei ole raha, et kõike ühe aastaga korda teha. Meil oli lihtsalt vaja teha otsus ja me otsustasime hoopis uue sotsiaalmaja kasuks, sest nägime sellel suuremat tähtsust,'' seletas Rohtla. Ta avaldas lootust, et järgmisel aastal rahavood paranevad ja tunnistas, et Tartu linnavalitsus on Tartu vaimse tervise hooldekeskuse probleemiga kursis.
 
Sooniste sõnul saaksid nad aastakese lisapinnata hakkama, kuid samal ajal klientide arv kasvaks. ''Vaatasin just rahvastikupuud ja kümme aastat tagasi oli meil Tartus umbes 485 vanurit. Praegu on neid 1250 ringis, mis on pea kolm korda rohkem kui kümme aastat tagasi. Tõenäoliselt kasvab see arv järgnevate aastatega veelgi,'' ütles Sooniste.

Toimetaja: 
Aleksander Pihlak

Lisa kommentaar