Teed kotisuu lahti ja võtad välja aukudega püksid või täiesti mustad kaltsud. Piret Värno, Tartu Laste Turvakodu juhataja

Sa oled siin

Tartu Laste Turvakodu mattub räpaste ja katkiste riiete alla

  • Tartu Laste Turvakodu mattub räpaste ja katkiste riiete alla.
    Tartu Laste Turvakodus on annetatud rõivaste üleküllus. Foto: Freeimages

Tartu Laste Turvakodu annetuste ladu on rõivaid pungil täis, kuid suur osa annetatud asjadest on katkised või määrdunud ning kasvatajad peavad heategijate kraami hoopis prügimäele viskama. 
 
Turvakodu juhataja Piret Värno sõnul ei võeta oktoobrikuus enam kasutatud riideid vastu, kuna annetusi on kogunenud juba terve laotäis. Ta lisas, et liigne headus teeb turvakodu töötajatele karuteene, sest hulga riideid tuleb kasutuskõlbmatuks tunnistada. Värno ütles, et tihti inimesed valetavad, et kõik varjupaika toodud rõivad korralikud on. “Teed kotisuu lahti ja võtad välja aukudega püksid või täiesti mustad kaltsud,” lausus Värno. Kord kvartalis jagavad turvakodu töötajad annetustena toodud riideid ka tasuta linnarahvale, kuid räbalaid kehakatteid ei taha keegi. “Konteiner on ukse taga ja heategevus läheb otse prügimäele,” rääkis turvakodu juhataja.  
 
Üle kümne aasta riideid ja jalavarje turvakodule annetanud Anu Taur ütles, et oli üks õnnetutest, kes jäi oma kokkukogutud riidepakkidega turvakodu ukse taha. Tauri sõnul sai ta annetuste üleküllusest teada hiljem varjupaiga kodulehelt ning aitab seega nüüd teisi asutusi. 
Püsiannetaja Kadri Kripson rääkis aga, et tema ei vii enam turvakodusse lasterõivaid sealsete vastuvõtjate ebameeldiva suhtumise pärast. “Justkui mina pean paluma, et mu annetus vastu võetaks,” lisas Kripson. Kripsoni sõnul kulutas ta iga kuu Saksamaalt saadetud kasutatud riiete sorteerimiseks nädal aega, et viia turvakodusse vaid puhtad ja terved rõivad. Samas lisas Kripson, et kindlasti on inimesi, kes toovad vaestele lastele asju, mis neil endil kodus lihtsalt seisavad. Turvakodu töötajad küsivad Kripsoni sõnul annetajatelt vaid riiete seisukorra kohta ning ise kotisisu ei vaata.
 
Turvakodu juhataja Värno tunnistas, et töötajate puuduse tõttu ei jõua nad tõesti asju sorteerida ning kuni oktoobrini võtsid kasvatajad vastu kõik annetused. Värno kommenteeris, et tartlaste headus kasvas ootamatult tänu sotsiaalmeediale, kus mõned kuud tagasi levis alusetu kuulutus kriisis olevast turvakodust. “Niiviisi reklaamides me abi ei vaja, kuna see on meie jaoks juba liig!” lausus Värno. Ta lisas, et kodulehel olev informatsioon toetuste kohta on piisav ja hoiab ära paanilise olukorra, kus laste turvakodu peab tegelema linlaste prügi kõrvaldamisega. 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Mari Krusten

Lisa kommentaar