“Ma ei ole nõus sellega, et me ei ole tahtnud koostööd teha. Oleme kõigiga koostööd teinud, aga meil ei ole raha, et teha esmane investeering ja paigaldada konteinerid,” ütles Mauer. 

Sa oled siin

Tartu linn ei soosi tekstiili taaskasutamist

Tartu linnavalitsus ei ole üheksa aasta jooksul võtnud kuulda linlaste soovi paigaldada Tartusse riidekonteinereid. Tallinnas on 23 riidekonteinerit, kuhu kogutakse iga kuu 250 000 T-särgi jagu tekstiili. 
 
Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna keskkonnateenistuse spetsialist Tiina Lille on probleemiga kursis, kuid nentis, et riidekonteinereid pole linnapildis ega ka Tartu jäätmejaamas siiani. “Alles tuli biojäätmete kogumine ja korraga tegeleme ühe jäätmeliigiga,” ütles Lille.   

Tallinna konteinerkogumise võrgustiku idee algataja Kertu Tiitso sõnul on Tallinnas riidekonteinerid hästi vastu võetud ja eeldatavasti on tänu sellele vähenenud tekstiili hulk prügis. Tartus oli mullu prügi seas üle 6 miljoni T-särgi jagu tekstiili, mis läks põletamisele.  

Tartu linnavalitsuse keskkonnateenistuse juhataja Ülle Mauer ütles, et konteinereid ei ole plaanis Tartu linnaruumi panna. Kui leitakse võimalus tekstiili taaskasutada, siis paigaldatakse riidekonteiner Tartu jäätmejaama, lisas Mauer.  

Praegu täidab Tartu linn seadusest tulenevat kohustust ja võtab jäätmejaamas tekstiili vastu, kuid küsib iga tonni toodud riiete eest 48 eurot. Riiet ei taaskasutata, sest see läheb põletamisele.

Taaskasutusketi Humana partnerlussuhete juht Eve Piibeleht ütles, et paljud omavalitsused lähevad lihtsama lahenduse teed ja panevad jäätmejaama konteineri sildiga “Tekstiil”. “See on väga suur probleem, sest inimestel seostub jäätmejaam prügiga ja sinna ei viida korralikke riideid, mida saaks taaskasutada,” sõnas Piibeleht.   

“Laiali tuleb saata see linnavalitsus, mis muud,” ütles Keskkonnainspektsiooni Tartu büroo juhataja Tanel Türna. 

Tallinna konteinerkogumise võrgustiku idee algataja Kertu Tiitso on seisukohal, et kui linnaruumis oleks riidekonteinerid, siis suureneks tõenäosus, et inimesed sinna oma asju viivad. “Mõni inimene ei astu tekstiili äraandmiseks iial sisse ei Humanasse ega ka Uuskasutuskeskusse ja paljud ei tea ka jäätmejaamadest midagi,” sõnas Tiitso.  

Piibeleht ütles, et nad on Tartu linnavalitsusele korduvalt koostööd pakkunud. “Oleme neile saatnud tutvustusi ja kutsunud neid konteinereid vaatama, aga nad pole reageerinud,” ütles ta. Kord aastas korraldatakse omavalitsuste jäätmekäitlusega tegelevatele ametnikele Humana päeva, kuid Piibelehe sõnul pole Tartust kedagi kohale tulnud.  

“Ma ei ole nõus sellega, et me ei ole tahtnud koostööd teha. Oleme kõigiga koostööd teinud, aga meil ei ole raha, et teha esmane investeering ja paigaldada konteinerid,” ütles Mauer. 

Keskkonnainspektsioon kavatseb juhtida linnavalitsuse tähelepanu sellele, et linn koguks ka riiet eraldi konteinerisse. “Laiali tuleb saata see linnavalitsus, mis muud,” ütles Keskkonnainspektsiooni Tartu büroo juhataja Tanel Türna. 

 

Lisa kommentaar