Sa oled siin

Tartu linnaõhu kvaliteedi langemine mõjub elanike tervisele

  • Foto: Petr Kratochvil

Tartus algas intensiivne kütteperiood, mis mõjutab koos teiste õhusaasteallikatega linnaelanike tervist. 
 
Linnavalitsuse keskkonnateenistuse spetsialist Juhan Voolaid selgitas, et linnakeskkonas on põhilised saasteallikad liiklus ja ahiküte. “Õhukvaliteet halveneb kütteperioodi alguses, kui põlemisgaaside osakaal katlamajade ja eramute küttekollete mõjul kasvab,” selgitas Voolaid.
 
Tema sõnul vastab Tartu õhk enamasti normidele, kuid leidub üksikuid normide ületamisi, eriti liiklustihedates kohtades. “Probleemi tõsiduse hindamiseks tuleb piirkonniti jälgida õhu kvaliteedile kehtestatud piirnorme. Näiteks Tartu kesklinn asub ürgoru põhjas, kus õhuvahetus ei ole hea,” räägib Vooglaid.
 
Tartu Ülikooli tervishoiuinstituudi lektori Hans Orru sõnul mõjub õhusaaste halvasti hingamisteededele, närvisüsteemile ja südame-veresoonkonnale. "Õhusaaste mõjutab kõigepealt tundlikke inimesi, kellel on juba välja kujunenud mõni haigus," rääkis Orru. "Näiteks krooniline bronhiit või astma.”
 
Tema sõnul on linnas teatud hetked, millal saastet on rohkem ja edasine sõltub sellest, kui kiiresti saaste ära hajub. "Tuule puudumisel võib seisev õhk provotseerida erinevaid haigusi. Näiteks kui inimesel on infarktieelne seisund ja ta sõidab autoga või kütab, võib õhusaastest tekkida infarkt,” selgitas Orru.
 
Tartu linnavalitsuse tellitud uuringud näitavad, et linna õhk on kõige saastatum just talvel. Kõige saastatum linnajagu on talvel omakorda Karlova magalarajoon. 

Märksõnad: 
EestiUudised
Toimetaja: 
Mattias Tammet

Lisa kommentaar