Tartu linnavalitsus ootab pagulasi, kuid majutust pole

Tartu linnavalitsus kinnitas kirjas sotsiaalministeeriumile enda valmisolekut pagulasperede vastuvõtuks, ometi pole praegu pagulastele sobivat majutust leitud.

Mittetulundusühingu Eesti Pagulasabi juhatuse esimees Eero Janson ütles, et ideaalis peaks Eestisse saabunud pagulased paigutatama linna sotsiaalkorteritesse, kuid need on juba täis. "Kui pagulane lennukiga Tallinnas maandub, siis peaks tal juba korter olemas olema," sedastas Janson. Ta rääkis, et sobivate elamispindade otsimisega hakkab tegelema riigihanke võitnud firma. Hanke kuulutab riik välja oktoobrikuu jooksul.

Janson sõnas, et sotsiaalministeeriumi kirjale, mis palus abi pagulaste majutamises, vastasid üksikud Eesti omavalitsused.

"Nendest üksikutest omavalitsustest olid omakorda vaid mõned suutelised pagulasi majutama," rääkis ta.

Janson ütles, et ükski omavalitsus ei saa keelata pagulasel linna või maakonda tulla, kuid saab seda soodustada.

Seda, kui palju pagulasi Tartusse tuleb, ei osanud Janson öelda. "Loogiline on, et kõige rohkem paigutatakse neid suurlinnadesse, sest seal on tööd ja vastavaid tugiisikuid rohkem," nentis ta.

Poleemikat on palju

Janson rääkis, et poleemikat pagulasteema üle on palju. Tema sõnul unustatakse ära, et Eestis on juba pikemat aega elanud umbes 180 pagulast, kellest 4-5 perekonda asuvad Tartus.

USA välisüliõpilane Boris Dugan ütles, et pagulased on Euroopa probleem ja Eesti on osa Euroopast. Tema sõnul ei tasu sisserännanud sõjapõgenikke karta, sest nad on Eestile vajalik tööjõud. "Pagulasi on igasuguseid­ – mõned neist on haritud inimesed, teised mitte," sedastas ta.

Dugan sõnas, et inimesed tunnevad põgenike ees hirmu, sest nad on teistsuguse ideoloogilise ja mõtlemise taustaga kui meie. Ta nentis, et eestlased suhtuvad pagulastesse negatiivselt ja ei näe nendes kasulikkust, nagu mitmed teised Euroopa riigid.

Tartlane Heiki Prost rääkis, et see käputäis pagulasi, kes tulevad, ei muuda suurt midagi. Ta sõnas, et Tartu linnapildis on praegugi erineva nahatooniga inimesi, kuid need on pigem üliõpilased. Prost ütles, et kindlasti on pagulaste seas igasuguseid tüüpe.

"Üks võõramaalane käis mööda linnatänavaid, reha seljas, võibolla läks kartuleid korjama," nentis ta.

Aleksander Pihlak