Andrus Siller tootmisjuhi puudumisest: „Siiamaani oleme omakeskis hakkama saanud, kuid ega see kerge pole olnud.“

Sa oled siin

Tartu metallitööstuses napib tootmisjuhte

  • Tootmisjuhita metallitööstuses tuleb töötajatele täita mitut ülesannet FOTO: freeimages.com
    Tootmisjuhita metallitööstuset tuleb töötajatele täita mitut ülesannet FOTO: freeimages.com

Mitmes Tartus metalltooteid valmistavas firmas pole tootmisjuhti, mistõttu peavad olemasolevad töötajad puuduva inimese ametikohustusi täitma.
 
 „Siiamaani oleme omakeskis hakkama saanud, kuid ega see kerge pole olnud,“ kirjeldas Inox Baltic OÜ juhataja Andrus Siller olukord, mida on kaasa toonud tootmisjuhi puudumine.  Silleri juhitav ettevõte tegeleb külm- ja soojendusseadmete valmistamisega. Kuigi ettevõte tuleb praetu tootmisjuhita toime, alustatakse uue juhi otsingutega varsti. 
 
Mitu ülesannet kanda
Kergemaid metallkonstruktsioone nagu näiteks prügikaste ja õllelette tootva Faeton AS-i juhataja Ain Sööt ütles, et ettevõte on tootmisjuhti otsinud juba aasta aega, kuid pole siiani pädevat inimest ametisse leidnud. Ta lisas, et vajalike töötajate puuduse tõttu peavad neli Faetoni kontori töötajat täitma mitut erinevat tööülesannet, alustades tootmisjuhi ja lõpetades turundusjuhi omadega.
 
Sobivat tööjõudu ei ole viimastel aastatel juurde tulnud. „Ei tea, kas viimase kahekümne aasta jooksul pole pädevaid tootmisjuhte sündinud,“ küsis Sööt retooriliselt. „Soome ei ole nad ka läinud.“ Ta lisas, et heal tootmisjuhil peab olema huvi tehnika vastu ning võime kiiresti õppida ja asjadest aru saada.
 
Torm Metal OÜ juhatuse liikme Oskar Kilgi hinnangul ei saa tootmisjuhte koolis õpetada. Ta lisas, et see ei ole etteheide haridusasutustele, vaid elu on lihtsalt selline. „Selleks, et kedagi juhtida, peab enne olema arusaam, kuidas asju tehakse.“ 
 
Palk tuhat eurot
Ka Kane Metall AS on varem olnud kimpus tootmisjuhti leidmisega. „Imelikul kombel ei ole praegu puudus, aga kui homme mõni neist lahkuda otsustab, siis on,“ lausus juhatuse liige Peep Rummo.
 
Rummo sõnul on firmal vedanud, et praegu on tootmisjuhte piisavalt. Ta lisas, et tootmisjuhist oleneb palju. „On olnud juhuseid, kus tootmisjuhi väljavahetamisel tõuseb tootlikkus kohe 30%.“ Kane Metall AS-is on tootmisjuhi palk umbes tuhat eurot.
 
Metalliäris on tootmisjuhi ülesanne organiseerida üldist tootmistegevust ning vastutada selle eest, et tooted õigeaegselt valmiks.
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Taavi Eilat

Lisa kommentaar