Sa oled siin

Tartu puuetega inimestele napib abistajaid

  • Isikliku abistaja ülesandeks on võimaldada puudega inimesele samasugust elu, nagu teistel on. Foto: Ed Yuordon/Creative Commons

Tartu puuetega inimeste elu parandamiseks pakub MTÜ Händikäpp isikliku abistaja teenust, kuid abistajate leidmisel on probleemideks madal palk ja inimeste kujunenud hoiakud puuetega inimeste suhtes.
 
Isikliku abistaja brutopalk on 2,38 € tunnis, mis on mõjutatud Tartu linnavalitsuse poolt korraldatud hanke võitja pakkumisest. Tavaliselt valitakse kõige odavam pakkumine, rääkis MTÜ Händikäpp juhatuse liige Ave Jaakson. Puudega inimese abistamise teenustunni hind, millesse kuulub ka teenuse administreerimise tasu, on kokku 3,86 €. Sellest 0,12 eurosenti maksab klient ja 3,74 € Tartu linn, selgitas Jaakson. Väike palk on abistajate leidmise keeruliseks muutnud.

 
“Üks kandidaat ei tulnud meile tööle seetõttu, et tema praeguse liinitöö palk oli viis eurot tunnis, meie saame maksta aga poole väiksemat palka, need ei ole väga võrreldavad summad,” ütles MTÜ Händikäpp juhatuse liige Ave Jaakson.

 
Teiseks suureks probleemiks on inimeste väljakujunenud arusaam sellest tööst. “Arvatakse, et abistaja on nagu hooldustöötaja, kes ainult käib poes ning toob leiva ja et puudega inimesed ise peaksid põhiliselt kodus istuma,” sõnas Jaakson. Isikliku abistaja ülesandeks on tegelikkuses võimaldada puudega inimesele samasugust elu, nagu teistel on.
 

“Intervjuul käis üks abistaja kandidaat, kes hüppas diivani pealt püsti ja karjatas, et te käite väljas ka või?!” rääkis MTÜ Händikäpp juhatuse liige Kaire Luts.

 
Abistajat oleks vaja praegu kolmele raskete erivajadustega inimesele, otsingud on käinud alates kevadest. Eile pidi töövestlusele tulema viis inimest, kuid mitte ükski inimene kohale ei ilmunud, tõdes Luts. Jaaksoni sõnul ei pea abistaja töö tegemiseks omama teatud haridust ega ettevalmistust, aga tegemist on vastutusrikka tööga, millest oleneb puudega inimese tervis ja elu.
 
Koostööd Tartu linnavalitsuse ja MTÜ Händikäpp vahel peavad mõlemad osapooled väga heaks.
 

MTÜ Händikäpp on olnud üks eestvedajatest, et isikliku abistaja teenus Tartu linnas olemas oleks, paljudes teistes omavalitsustes selline teenus üldse puudub, rääkis Tartu linnavalitsuse eakate ja puuetega isikute hooldekandeteenistuse juhataja Indrek Rohtla.

 
Samuti on linn abistanud MTÜd kuulutuste jagamisel. “Linna pressiteenistuse võimalused on suuremad kui ühel väikesel MTÜl ja loomulikult me neid selles aitame,” ütles ta. 

Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar