Aadressil Jänese 23 asuv ratsatall oli I maailmasõja ajal ehitatud riigikaitse eesmärgil militaarobjektina ning seal toimusid aastal 1921 esimesed Eesti ratsutamisvõistlused. 

Sa oled siin

Tartu ratsakooli tulevik on linna otsustada

Tartu linn ja rahvas otsustasid osa kaasava eelarve rahast anda Tartu Raadi linnaosa ratsatalli katuse parandamiseks, mis on esimene samm terve hoone taastamiseks, kuid linnavalitsuse sõnul ei pruugi ratsakool tulevikus sinna piirkonda jääda. 

Katuse parandamine on esimene töö päästeoperatsioonis, rääkis Tartu ratsakooli juhatuse liige Lembit Kalev. Lisaks katusele on vaja kogu hoone ning välisfassaad korda teha, sõnas Kalev. Ta rääkis, et tall tuleb võimalikult algupärane ehk nagu 103 aastat tagasi ehitati. Liigniiskuse ning purunemise tõttu on vaja hulgaliselt seinakive vahetada ning mitmed avad taastada või täis laduda, rääkis Kalev.  

Kui rahastuse tagavad ratsakool ja linn, siis on võimalik kogu hoone taastada, ütles Kalev. „Edasine remont sõltub sellest, milline saab olema territooriumi kasutamise leping,“ sõnas ta. Kolme aasta pärast lõppeb ratsakoolil linnaga leping ning kui leping jätkub pikaajalise tähtajaga, siis on rohkem julgust ja võimekust investeerida, rääkis Kalev. 

„Kui hobused ei meeldi, siis sinna ei koli,“ sõnas Kalev. 

Aadressil Jänese 23 asuv ratsatall oli I maailmasõja ajal ehitatud riigikaitse eesmärgil militaarobjektina ning seal toimusid aastal 1921 esimesed Eesti ratsutamisvõistlused. Kalevi sõnul on Jänese ratsatall jäämas ainsaks ratsutamiskeskuseks Tartus, seega on lootust hoonesse jääda ja see korda saada suur. 

Tartu linnavalitsuse linnavarade osakonna majandamisteenistuse juhataja Eva Lääne ütles, et lähitulevikus ei ole linnaeelarvesse selleks raha planeeritud, et teha tall täielikult korda. Ta rääkis, et praegu on seal piirkonnas tühjus, kuid tulevikus lisanduvad elumajad ning linnahall, mistõttu pole kindel, kas ratsakool üldse jääb sinna.  

Veel ei ole teada, millal elumajade ehitustega alustatakse, kuid vastavad planeeringud on tehtud, ütles Lääne. Kõik tulevikuplaanid on seotud piirkonna arenguga ehk niikaua, kui ratsakool ümbritsevat elanikkonda ei sega, saavad nad seal olla, rääkis Lääne.  

Tartu ratsakooli ratsutamistreeneri Egle Kalevi sõnul ratsatall elumajasid ei häiri. Ta ütles, et kõik piirkonna tulevased elanikud on kindlasti eelnevalt teadlikud, kuhu nad kolivad ja mis ümbruses asub, ütles Kalev. „Kui hobused ei meeldi, siis sinna ei koli,“ sõnas Kalev. Ta lisas, et hoonete lähedus tallile on tavaline nii välismaal kui ka Tallinnas, mistõttu ei saa see olla probleemiks.  

Ratsatallil on nii transpordi kui ka ümbruses oleva värske õhu poolest hea asukoht ning kui Tartu elanikud leiavad, et ratsatallis pakutav teenus on rahvale oluline, siis on lepingu pikendamine linnaga kindlustatud, ütles Kalev. 

 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar