Tartu teadlased leiutasid uue viisi kütuse tootmiseks

• Biokütusel töötav buss. Allikas: Wikimedia Commons

Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadlased töötasid välja uue mooduse puidust ja paberijääkidest mootorikütuse tootmiseks.

Praegu saab puidust ja paberijääkidest valmistatud kütusega oma autot tankida näiteks Rootsis, ütles TTÜ soojustehnikainstituudi teadur Ülo Kask, kes mõned aastad tagasi keskkonnasõbralike biokütuste uurimisega tegeles. Kase sõnul on puidust toodetud mootorikütus vedelkütus, mida saab kasutada diiselmootoriga sõidukites. Ta lisas, et Rootsis tegeleb sellise kütuse tootmisega praegu üks tehas ning eelkõige kasutavad seda veokid.

Projektis osalenud tehnoloogiainstituudi laborant Indrek Viil ütles, et protsess puidust kütuse saamiseks on väga lihtne. Esmalt tuleb tema sõnul puit võimalikult peeneks teha ning lisada sellele soolhapet ja lahustit. Nii tekib klorometüülfurfuraal, mis sarnaneb suhkru karamellistumisel tekkivate ainetega. Seejärel lisatakse etanool ja põlevkivituhk, segatakse veidi ja ongi biokütus valmis. Siis tuleb kütus ainult ülejäänud sodist eraldada. Ka "sodile" on teadlased juba kasutusvõimalused leidnud. „Sellest protsessist jääb üle aine, mis on sarnane huumusele,“ selgitas Viil. Seda aga saab tema sõnul kasutada näiteks väetiste tegemisel.

Tartu ülikooli orgaanilise keemia vanemteadur ja projekti juht Lauri Vares ütles, et eestlaste leiutatud uus tehnoloogia muudab puidust kütuse tootmise protsessi tõhusamaks. Nimelt avastasid teadlased projekti käigus, et tootmisel põlevkivituhka kasutades on saadav kütusekogus märgatavalt suurem. „Lisaks on põlevkivituhk meil ka tasuta,“ märkis Vares. Puidust tehtud mootorikütus võiks juba praegu turul olla, kuid probleemiks on kõrge hind. „Praegu ta veel bensiini ja diisli hindadega konkureerida ei suuda,“ märkis Vares. Ühe liitri biokütuse tootmise hind on praegu umbes kaks eurot, mis on diisli hinnast poole kallim. „Mida rohkem neid uuringuid tehakse, seda madalamaks hind läheb."

Varese sõnul saab nüüdseks üle viie aasta väldanud projekt uue tehnoloogia loomiseks läbi selle aasta lõpuks. Ta lisas, et septembris said tehnoloogiainstituudi teadlased oma uuele tehnoloogiale ka patendi.

Teaduslik ja hariv
Jaanus Vogelberg