Sa oled siin

Tartu vangla kinnipeetavad harjutavad iseseisvaks eluks

  • Tartu vangla kinnipeetavad valmistavad muuhulgas näiteks metallmööblit ja kaminaid ning kaminatarbeid. Foto: wikipedia.org

Tartu vanglas on novembri keskpaiga seisuga 862 kinnipeetavat, kellest veerand peavad tööd tegema, et tööharjumus säiliks.
 
Tartu vangla esindaja, justiitsministeeriumi pressiesindaja Maria-Elisa Tuuliku sõnul on tööga hõivatud ligi 25 protsenti süüdimõistetutest. Vangistusseaduse järgi võivad töötamisest loobuda vangid, kes on üle 63-aastased, omandavad haridust, osalevad koolitusel, kasvatavad kuni kolme aastast last või need, kes ei saa tervislikel põhjustel tööd teha.
 
Enamik kinnipeetavatest peavad tegema majanduslikku tööd, milleks on põhiliselt koristamine, kuid selle alla kuuluvad ka teised lihtsamad tööd. Tartu vangla kodulehe andmetel on vangidel olemas vajalikud tootmispinnad ka metalli-, puu- ja tekstiilitööks.
 
Tartu vanglas töötavad naised ja mehed üksteisest eraldi. Pressiesindaja sõnul on naissoost vangide tööks siseruumide koristamine. Meessoost kinnipeetavatel on võimalik valmistada näiteks metallmööblit, kaminaid, kaminatarbeid, väligrille ja mitmesuguseid metallkonstruktsioone. Lisaks eelnevale pakuvad vangid ka värvimise teenust, haavelpritsi- ja pulbervärvi kujul.
 
Tööharjumus ja kvaliteetsed tooted
 
Pressiesindaja Tuuliku sõnul juhendatakse igat kinnipeetavat enne tema tööle asumist. Mõningate tööde puhul õpetatakse vangile lihtsamaid erialaseid oskusi, näiteks õmblus- ja parandustöid, kuidas masinaga juukseid lõigata ning jalatseid parandada. Vangidel on võimalik teha ka spetsiifilisemaid töid, kuid seda vaid juhul, kui neil on antud alal olemas varasem töökogemus, lisas ta.
 
AS Eesti Vanglatööstus on kinnipeetavatele tööd pakkunud alates 2001. aastast. Vanglatööstuse raamatupidaja Elve Leppmetsa sõnul ostab firma vangidele materjale ja rendib ruume, et kinnipeetavad saaksid tööd teha. „Kogu ettevõtmine on mõeldud selleks, et vangidel oleks tööharjumus, sest nii on neil edaspidises elus lihtsam,“ ütles Leppmets.
 
Vangide tehtud tooted võivad jõuda nii tavainimeseni, näiteks koju ostetud saunakerise näol, aga ka sõduriteni, kes erinevates väeosades aega teenivad. Kuperjanovi jalaväepataljoni ajateenija Kristel Leola on vanglatööstuse silte näinud näiteks voodilinadel, padjapüüridel ja naridel. “Kvaliteedi üle nuriseda ei saa,” lausus ta.
 
Tartu vanglas on kinnipeetaval lisaks töötamisele võimalik omandada kutseharidust, mille kulud kaetakse riigieelarvelistest vahenditest, kuid tööalase väljaõppe kulud katab tööandja.
 

Märksõnad: 
Majandus
Toimetaja: 
Merilyn Säde

Lisa kommentaar