Lass lisas, et tähtis on kontrollida, kui palju aega veedab laps internetis, kuna see takistab suhtlemist. „Kui laps enam otsa ei vaata, on vanemal alati vaja küsida endalt, mida ta on jätnud tegemata, et laps väldib pilku,“ rääkis Lass. 

Sa oled siin

Tartu Waldorfgümnaasium arendab lastevanemate teadlikkust

Kool korraldab lastevanematele mõeldud kursust „Teadlik lapsevanem“. Lapsevanema oskus oma käitumist analüüsida mõjutab lapse arengut ja suhtlemisoskust ning seda peaks tegema iga vanem. 

Waldorfkooli sotsiaalpedagoog Kersti Türk, kes viib koolitust läbi ütles: „Teadlikkus on parim võimalus vähendada igapäevase oravaratta hoogu.“ Kursusel arendavad vanemad oskusi, mis aitavad märgata oma meeleseisundeid ning mõtestada enda käitumist stressisituatsioonis, et seeläbi oma lapsega paremini läbi saada. Loengutes saavad vanemad tagasisidet oma sooritustele ning peavad tegema koduseid ülesandeid, et õpitut igapäevaelus rakendada.  

Tartu Ülikooli arengu- ja koolipsühholoogia lektor Anni Tamm ütles, et sellised koolitused on väga vajalikud. Ta selgitas, et tihti vanemad tegutsevad harjumuspäraselt, kuid oluline oleks läbi mõelda, miks oma last mingit moodi kasvatada ja mis omadusi lapses arendama peaks. Ta arvas, et üldiselt on olukord siiski positiivne, sest internetis on ekspertide nõuanded kättesaadavad.  

 „Kui vanemad suudavad ennast kontrollida, siis laps õpib samamoodi tegema,“ rõhutas ta.  

Vale kasvatuse negatiivseid tagajärgi võib loetlema jäädagi. Tamm ütles, et Lääne ühiskonnas on iseseisvus hästi oluline. Kui vanem on kontrolliv ja püüab lapse mõtteid ja tundeid endale hoida, siis lapsel ei arenegi enda mõtlemisvõimet . Selle tagajärjel võib esineda alaväärsuskompleksi ja palju muud. 

Lastepsühholoog Aet Lass rõhutas, et lapse arengu toetamine on väga tähtis. Ta rääkis, et last peab kuulama silma vaadates, sest nii saab vanem palju rohkem lapse muredest teada. Lapsele peab Lassi sõnul andma piisavalt tähelepanu, kuid jätma võimaluse vastutada oma tegude, sõnade ja käitumise eest. „Kui vanemad suudavad ennast kontrollida, siis laps õpib samamoodi tegema,“ rõhutas ta.  

Lass lisas, et tähtis on kontrollida, kui palju aega veedab laps internetis, kuna see takistab suhtlemist. „Kui laps enam otsa ei vaata, on vanemal alati vaja küsida endalt, mida ta on jätnud tegemata, et laps väldib pilku,“ rääkis Lass. 

Veebileheküljele teadlikvanem.ee koondatakse kokku lastekasvatust puudutavad kajastused. Lehe toimetaja Mari Leosk tõdes, et praegu leht küll aktiivselt ei tegutse, kuid Facebooki lehelt on näha, et jälgijaid lisandub pidevalt ja vanematel esineb muresid. Ta rääkis, et abi palutakse igapäevaolukordadega toime tulemiseks, väiksematel lastel näiteks jonnimine ja magama minek.  

Tartu Waldorfgümnaasiumi koolitus on praegu mõeldud vaid oma kooli vanematele, kuid veebruari lõpus toimub sama sisuga koolitus, kus võivad osaleda ka teised.

 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar