Sa oled siin

Tartumaa kalameestele tõotab tänavu tulla väike kalasaak

Koosa, Leegu ja Kallijärve veetase on sel aastal nii madal, et külma talve tulles sureb suur osa kalu hapnikupuudusesse, rääkis keskkonnaministeeriumi Jõgeva-Tartu regiooni vee-elustiku spetsialist Aimar Rakko.
 
Rakko sõnul võib järvede veetaseme madaluse probleemi siduda tänavuse sajuvähese suvega, mis toob elukutselistele kui ka harrastuskalameestele kaasa selle, et kalasaak väheneb. „Kui järve veetase on madal, siis tekkiv jää surub kalad praegusega võrreldes veelgi madalamale veepõhja ja seal pole neil hapnikku,“ kirjeldas Rakko.
 
Rakko sõnul on probleemsuurim tavaliselt talve teisel poolel, kui veekogudele tekib poolemeetrine jääkiht. „Mida sajuvaesem ja külmem tuleb talv, seda tõenäolisemalt kalad hukkuvad,“ ütles ta.
 
Kalad käituvad nagu inimesed
 
Väike osa Tartu järvede kalasid ujub Emajõe kaudu Peipsi järve, kus on kõrgem veetase ja rohkem hapnikku, rääkis keskkonnainspektsiooni Tartumaa büroo juhataja Tanel Türna. Tema sõnul ei ole Koosa, Leegu ja Kallijärve kalaliigid Eesti veekogude omavahelise ühenduse tõttu niisiis jäädavalt ohustatud.
 

„Kalad on nagu inimesed: kui elamistingimused lähevad keeruliseks, siis väike osa läheb minema,“ ütles Peipsi kalanduse töörühma juht Väino Vain.
 

Lisaks võib sel aastal veetaseenne talve veel tõusta, kui tulevad suured sügisesed sajud, rääkis kalanduse teabekeskuse kalandusspetsialist Katrin Pärn.
 

„Sademed aitaksid veetaseme probleemi vähendamisele oluliselt kaasa,“ ütles Pärn.
 

Suuremat saaki tasub püüdma minna mujale
 
Praeguse madala veetaseme tõttu peavad Tartumaa harrastuskalurid tõenäoliselt talve tulekul arvestama, et suuremat kalasaaki saab püüda pigem Peipsi järvest, kus elab rohkem kalu, ütles Vain. „Mõne üksiku haugi või ahvena võib Kallijärvest pika ootamise peale leida, aga rohkem ma veetaseme olukorda arvesse võttes ei usu,“ ütles Vain.
 
Järvede-jõgede veetaseme madalus ei ole tänavu vaid Tartumaa kaladele ja kalameeste probleem, vaid sel aastal on oodata eelmiste aastatega võrreldes väiksemat kalasaaki ja hukkuvaid kalu ka mujal Eestimaa veekogudes, ütles Vain.
 

Toimetaja: 
Aleksander Pihlak

Lisa kommentaar