Tartu Ülikooli bioloogiahariduse dotsent ning Miina Härma gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Anne Laius rääkis, et üks õpik peab koolis vastu pidama neli aastat ehk õpetaja peab ise uusi teadmisi sisse tooma.

Sa oled siin

Teadustöö ei muuda koolides õpetatavat

Eesti teadlaste avastus senisest varasema väljarände kohta ei too suuri muutusi õpikutekstides, sest koolis õpetati juba varem, et Aafrikas oli kaks väljarännet, mistõttu äsjane avastus üksnes tõendas ära selle, mis oli varem tõestamata.  

Kolmapäeval avaldasid Tartu Ülikooli teadlased uuringu, kus selgitasid välja, et esimesed väljaränded Aafrikast ei alanud mitte 75 000, vaid juba 120 000 aastat tagasi.  

Jaan Poska gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Lauri Mällo sõnul ei mõjuta avastatud varasem väljaränne gümnaasiumi haridustasemel edasi antavaid algteadmisi, vaid annab lihtsalt ülevaate, mida on praeguseks avastatud. Paljudest õpetajatest läheb see info ikkagi lihtsalt mööda, ütles Mällo.  

„Ütleme nii, et ühed õpetavad õpiku järgi ning teised õpetavad ainet,“ ütles Mällo. 

Mällo rääkis, et bioloogiaõpetajad lähenevad õpetamisele tavaliselt selliselt, et mainivad uued uudised klassiruumis ära ja lisavad õpiku tekstile juurde. Ta selgitas, et sageli õpetajad kas räägivad uutest avastustest, mis neid ennast huvitavad, või jäävad üksnes õpiku teksti juurde. „Ütleme nii, et ühed õpetavad õpiku järgi ning teised õpetavad ainet,“ ütles Mällo. 

Tartu Ülikooli bioloogiahariduse dotsent ning Miina Härma gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Anne Laius rääkis, et üks õpik peab koolis vastu pidama neli aastat ehk õpetaja peab ise uusi teadmisi sisse tooma. Ta lisas, et kuna koolis räägivad õpetajad niikuinii kahest Aafrika väljarändest, on teadustöö oluline sellepärast, et vanale teadmisele leiti nüüd konkreetsed tõestusandmed. 

Eesti Biokeskuse vanemteaduri Kristiina Tambetsi sõnul areneb teadus suurel kiirusel, mistõttu õpilastele esitletavat teksti on vaja iga aasta uuendustega täiendada. Ta rääkis, et kuigi lõviosa tänapäeva euraasialaste pärandist pärineb hilisemast väljarändest ehk sellest, mis on praegustes õpikutes kirjas, on tõenäoline, et uutesse õpikutesse lisatakse teadlaste uus avastus juurde. 

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ekspositsiooni kuraator Riste Keskpaik rääkis, et seni ei ole muuseumi töötajad selle üle arutlenud, kas nad lisavad näitusele midagi seoses uue rände avastamisega. Ta lisas, et kuna tegu on meie Eesti teadlastega, siis saab loodusmuuseum korraldada vestlusõhtuid, kus huvilised ning linnarahvas saavad evolutsiooni teemaga tutvuda.  

Eest Biokeskuse direktor Mait Metspalu, kes on teadustöö üks autor, ütles, et kõik, kes vähegi on teadlikud ja teevad juttu sellest, et inimesed on Aafrikast pärit, peaksid mainima, et on olemas veel üks varasem, kuid väikese mõjuga ränne.

 

Märksõnad: 
Uudised

Lisa kommentaar