See, et keegi veel teenindaja boonusrahast kasu lõikab, on absurdne. Kettli Arand, klienditeenindaja

Sa oled siin

Teenindajad peavad jootraha maksustamist ebavajalikuks

  • Üldiselt rändab jootraha makse maksmata käest-kätte. Foto: freeimages.com

Kuigi seaduses on kirjas, et  jootraha on füüsilise isiku tulu, mille pealt peab maksma ka tulumaksu, siis paljud teenindajad seda ei tee ning peavad taolist seadusesätet pigem arusaamatuks.
 
Klienditeenindajana töötava Kettli Arandi sõnul on teenindajale jäetav lisaraha boonus hea teeninduse eest ning klient maksab seda oma vabast tahtest. Jootraha maksustamist peab ta seetõttu ebavajalikuks. Tema sõnul on lisasumma teenindajale motivaatoriks, et ta jätkaks oma head tööd. „See, et keegi veel teenindaja boonusrahast kasu lõikab, on absurdne,“ lisas Arand.
 
Kohviku Crepp juhataja Priit Palk peab maksuameti sätteid keerulisteks ja naljakateks ning tema sõnul on sisuliselt tegemist topeltmaksustamisega. „Ma ei mõista, miks peaks keegi veel maksma makse rahalt, millelt juba on maksud tasutud,“ selgitas Palk.
 
Tööandjana leiab Palk, et jootraha on eelkõige vajalik teenindajate motiveerimiseks. Tema sõnul võib tõsta toitude hinda ning seeläbi ka teenindajate palka, ent siis langeks töötajate motivatsioon head teenindust pakkuda.
 
Pangakaardiga jootraha jätmist näeb Palk eelkõige lisakuluna tööandjale, sest selle pealt tuleb lisaks tulumaksule tasuda ka sotsiaalmaks. Samuti peab tööandja seljuhul tegelema boonusraha jagamisega ning määrama, kui palju raha iga teenindaja peaks saama. 
 
Maksu- ja Tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul maksustatakse jootraha seepärast, et kogu füüsilise isiku töine tulu kuulub maksustamisele. „See, mis nimi mingile tasule pannakse, ei mängi rolli,“ täpsustas Liivamägi.
 
Liivamägi lisas, et jootraha üle maksude maksmisel eraldi arvestust ei peeta, kuna see arvestatakse tuludekaratsioonis muude tulude hulka. Kui teenitud lisaraha maksab välja tööandja, siis arvestatakse see aga palga hulka. Seega pole kummalgi juhul otseselt näha, kui palju jootraha pealt tegelikult makse makstakse.

Märksõnad: 
EestiMajandusUudised
Toimetaja: 
Taavi Laasik

Lisa kommentaar