Tehnikaülikooli teadlased tegid radioloogide töö lihtsamaks

Põhja-Eesti regionaalhaigla. Foto: Madis Veskimeister

Tallinna tehnikaülikooli teadlased said valmis esialgse versiooni eestikeelsest kõnetuvastustarkvarast, mille abil saavad radioloogiaarstid haigusandmete sisse trükkimise asemel need arvutile öelda.

Rakendusloome projekti vastutava juhi Einar Meisteri sõnul on Eesti radioloogid seni pidanud röntgenpildi kirjelduse käsitsi arvutisse trükkima ja seega jagama tähelepanu klaviatuuri ja pildi vahel. Kõnetuvastusrakenduse abil saavad nad aga vajaliku teabe arvutisse mikrofoni teel dikteerida. Seega võivad radioloogid tema sõnul anda päeva jooksul rohkem uuringuvastuseid.

Kõnetuvastusrakenduse prototüüp sai valmis tänavu augustis. Meister rääkis, et teadlased tegid koostööd Põhja-Eesti regionaalhaiglaga, kellelt saadi 200 000 varem koostatud radioloogiauuringu kirjeldust. Tema sõnul lõi meeskond tekstide põhjal keelemudeli, mis tunneb radioloogia sõnavara ja sõnade esinemisjärjekorda. Seejärel hakkasid teadlased testima mudeleid, mis tunneksid hääliku ära selle järgi, millised häälikud on selle ees ja järel.

Meister nentis, et testperioodil tuli prototüüpi mitmel korral muuta. Ta sõnas, et vaja oli parandada näiteks käändelõppe, lühendeid ja numbreid. Kui aga esimese versiooni puhul oli tema sõnul vigade hulk umbes 20 protsenti, siis viimase puhul oli see number vaid 5. „See on väga hea tulemus,“ märkis Meister.

Teadlased katsetasid prototüüpi Põhja-Eesti regionaalhaiglas. PERHi radioloogiakeskuse radioloog-ülemarst Äli Roose ütles, et jäi rakendusega väga rahule ja kasutab seda praeguseni. Peale selle, et rakendus säästab arsti aega, võimaldab see Roose sõnul selgitused varasemast paremini kirja panna, kuna kaotab ära lühendid ja jälgib õigekirja. Roose loodab, et regionaalhaigla lisab rakenduse oma infosüsteemi püsikasutusse.

Tartu ülikooli kliinikumi radioloogiakliiniku sekretär Jana Kuremägi ei olnud tehnikaülikooli teadlaste saavutusest kuulnud. Samas teadis ta säärase programmi olemasolust, sest see on kasutusel mitmes välisriigis. „Meie arstid ootavad sellist süsteemi pikisilmi,“ ütles ta. See, kas rakendus võetakse kasutusele ka kliinikumis, on tema sõnul aja ja raha küsimus.

Teaduslik ja hariv
Simon Suviste