Sa oled siin

Toetajad annavad turvakodule näo ja teo

  • Tartu laste turvakodu ümbritsev aed sai tänu annetajatele uue ja kena ilme. Foto: delfi.ee

Tartu laste turvakodu toetas möödunud aastal üle 60 inimese, tänavu on toetajaid aga kolm korda vähem ehk ligi 20.

Tiigi tänaval asuva turvakodu värviliste seinte vahel elab veidi alla 20 lapse, kellele see kollase aia ja avara õuealaga piiratud maja tülide või murede tõttu ajutist varjupaika pakub.
 
Toetajate abita ei oleks maja saanud remontida ega sisustada, rääkis turvakodu juhataja Piret Värno. Tänu annetajatele on uue ilme saanud kõik ruumid: mängutoa seinu kaunistavad lastepärased maalingud, aknaid katavad kingitud kardinad ja kulunud aed võõbati uueks.
 
Toetajate abita ei saaks lastele pakkuda ei maiustusi ega kingitusi, sest linna eelarve on piiratud, ütles Värno. “Kink, mis laps turvakodult sünnipäevaks saab, võib olla ka tema ainus,” tõdes ta. Järgmine suurem kingitus kõigile turvakodu lastele saab olema õuele ehitatav karussell. See aga maksab ligi 12 000 eurot ning sellise raha kokkusaamine vajab kindlasti annetajate tuge. Värno hinnangul võiks karussell valmida paari aasta pärast.
 
Tartu linna rahastatava turvakodu eelarve on koostatud põhimõttel, et maksud, palgad, remont ja igapäevase elu kulutused saaksid kaetud, rääkis Tartu linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna lastekaitseteenistuse juhataja Merle Liivak. Tema sõnul võimaldavad annetajad suuremaid unistusi paremini ja kiiremini teoks teha.
 
Kui toetajaid poleks, ei jääks turvakodu Liivaku sõnul hätta, kuid iga annetus on boonuseks. Näiteks koostöös Vanemuise teatriga saavad lapsed käia etendusi vaatamas. “See on suurepärane üllatus laste jaoks, kes on elanud hästi nappides tingimustes, kuid meie linnas ja riigis pole lihtsalt reaalne, et eelarvest saaks seda kõike lubada,” nentis Liivak.
 
Praegust toetajate põuda peab turvakodu juhataja aga Värno ajutiseks. Ta rääkis, et peagi saabuvad jõulud toovad turvakodusse juurde hulga annetajaid. “See on selline suts, mis tuleb ja läheb ära ka kohe,” ütles ta ja lisas, et seetõttu on turvakodu jaoks püsiannetajad eriti armsad.
 
Staažika annetaja Heino Nurmbergi sõnul ei ole oluline, millal annetus laekub, vaid et see üldse pärale jõuab. “Turvakodu elu võib keeruliseks teha küll, kui mõnel kuul on annetajaid külluses, teisel pole aga ühtegi,” tõdes ta.
 
Piret Värno arvates turvakodu praegu millestki peale kommide ja šokolaadi puudust ei tunne ja ta usub, et küllap toetajad leiavad ka tänavu ise tee turvakoduni nagu möödunud aastatel. “Siiani pole ma annetusi küsimas käinud, kuid kui vaja, tuleb minna,” ütles Värno.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Linda Eensaar

Lisa kommentaar