Sa oled siin

Toidupank annab vabatahtlikele väärtusliku kogemuse

  • Täna tuli vabatahtlikel toidu jagamine ruttu selgeks saada, kuna Tartu toidupanga koordinaator Merje Alttoa (keskel) pidi Prisma kauplustesse toidukogumispäevale kiirustama.

Tartumaa puudust kannatavatele inimestele toiduabi vahendav toidupank aitab nii toidu saajaid, kui pakub väärtuslikku kogemust toitu jagavatele vabatahtlikele.
 
Tartu toidupanga koordinaatori Merje Alttoa sõnul moodustavad suurema osa nende juures tegutsevatest vabatahtlikest tema enda tutvusringkonda kuuluvad inimesed, kuid koostööd uute vabatahtlike leidmiseks tehakse ka töötukassa ja politseiga. “Politsei tegeleb väikeste pätt-lastega, kes saavad nii-öelda trahvipäevi ja peavad siis ühiskondlikult kasulikku tööd tegema,” selgitas toidupanga koordinaator Alttoa, kuidas seadusega pahuksisse sattunud noored toidupanka abilisteks satuvad. “Näitame neile siin, et kui sa ei õpi, suitsetad, kakled - vaata, mis sinust võib saada,” kirjeldas Alttoa toidupangas töötamise õppetlikku poolt. Toidupanga koordinaatori kinnitusel on paljud nende juurde suunatud lapsed pärit heal järjel olevatest peredest ja toidupanga klientide nägemine on lastele sügavat mõju avaldanud. “Pooled lapsevanemad helistavad hiljem, tänavad ning räägivad, et lapse õppeedukus on paranenud,” rääkis Alttoa.
 
Lõuna prefektuuri ennetusteenistuse politseikapteni Marina Padari arvates on toidupanga näol tegemist väga hea üldkasuliku töö sooritamise kohaga. ”Seal on suurepärased inimesed ja laste endi poolt on tulnud nende kohta väga head tagasisidet,” rääkis Padar. Padar sõnul suhtuvad lapsed töösse vahel nii entusiastlikult, et käivad toidupangas abiks edasi ka pärast kohustuslike tundide lõppemist. Mõned neist võtavad sinna sõpru kaasa ja on eeskujuks teistele vabatahtlikele. “Üks noormees pani viimati kriminaalhoolduse poolt saadetud inimese piinlikkust tundma. Viimane lõi enne lulli, aga siis hakkas tööle,” tõi Padar välja noorte vabatahtlike positiivse mõju teistele toidupanka tööle suunatud inimestele.
 
Lisaks politsei vahendatutele käivad toidupangas abiks ka töötukassas arvel olevad isikud. Tartu toidupanga koordinaatori Merje Alttoa sõnul pakub töötukassa töötutele võimalust nende juurde tööle tulla, kuid kõigile konkreetne töö ei sobi. "Me vajame füüsiliselt heas vormis inimesi. Samas mõni tuleb ja ütleb, et mina füüsilist tööd küll ei tee,” rääkis Alttoa. Siiski leidub ka hakkajaid vabatahtlikke, kellele kirjutatakse toidupanga poolt positiivne hinnang. Kolmele töötukassa poolt saadetud inimesele on Alttoa lausa ise töökoha otsinud.
 
Tartu töötukassa karjääriinfospetsialist Helen Talli selgitas, et kedagi vastu tahtmist vabatahtlikku tööd tegema ei sunnita ja võimalust toidupanga töös kaasa lüüa pakutakse vaid neile, kes ise initsiatiivi tööd teha üles näitavad. “Kui on mingigi vihje, et inimene on ühiskondlikult aktiivne, siis soovitame,” rääkis Talli, kuidas töötukassa töötuid toidupanga juurde vabatahtlikuks suunab. Muuhulgas hüvitab töötukassa vabatahtlikule sõidutoetuse ja maksab stipendiumi. Talli sõnul on tähtis, et inimene saaks tegeleda mõttestatud tegevusega ja leiaks põhjuse kodust välja tulla, kuna pikalt nelja seina vahel istumise tulemusena hakkab inimene lõpuks manduma.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Dagny Viks

Lisa kommentaar