Kroonpressis ongi peamiseks töölt lahkumise põhjuseks see, et öine tööaeg lihtsalt ei sobi.
Tartu Kroonpressi personalijuht Merle Okas

Sa oled siin

Trükikojast peletab spetsialiste öötöö

  • Trükiettevõtted peavad tihti leppima kandidaadiga, kellel ei pruugi isegi erialast haridust olla. Foto: iStock

Trükitööstuses napib mehhatroonikuid, sest hoolimata kõrgemast palgast ei motiveeri öine tööaeg niigi väheseid spetsialiste trükikodadesse tööle minema.
 
Mehhatroonika on üks kiiremini arenevaid tehnikasuundi, mis hõlmab endas mehaanikat, elektroonikat ja infotehnoloogiat. Mehhatrooniku põhiülesanneteks trükitööstuses on tehniliste süsteemide seadistamine ja hooldamine.
 
Tartu Kroonpressi personalijuhi Merle Okase sõnul on Eesti tööjõuturul tehnilise personali valik väga väike. Päevalehti trükkivasse trükikotta on mehhatroonikuid eriti raske leida just öötöö tõttu. “Kuna toimetused saadavad lehed trükki alles natuke enne südaööd, siis on öine trükitöö paratamatu,” ütles Okas.“Kroonpressis ongi peamiseks töölt lahkumise põhjuseks see, et öine tööaeg lihtsalt ei sobi.“
 
Eesti trükitööstuse liidu juhataja Maren Nelis rääkis, et trükiettevõtetel tuleb tihti töötajat otsides leppida ühe kandidaadiga, kellel ei pruugi isegi erialast haridust olla. Trükitööstuses on Nelise sõnul tavaline, et uue inimese peab välja koolitama kohapeal. Peale kõrgema palga motiveeriks inimest öötööd tegema ka meeldiv töökeskkond. “Toredad töökaaslased kaaluvad kindlasti raha üles,” ütles Nelis.
 
Merle Okas leiab, et valitsus peaks riiklikke koolitustellimusi ümber kujundama ja keskenduma rohkem tehnikavaldkonnale. Tema sõnul toodab kutse- ja kõrgharidussüsteem liialt palju lõpetajaid, kellel pole oma erialaga midagi peale hakata. Ta lisas, et tehnikaaladel ei tuleks tööst ilmselt kunagi puudu.
 
Mehhatroonika eriala õpetatakse Eestis viies õppeasutuses, kust sai eelmisel aastal tehnikaalase kutse- või kõrgharidusdiplomi 289 õpilast. Õpingud katkestas aga 320 õpilast. Haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna konsultandi Aire Koigi sõnul mehhatroonika siiski katkestajate poolest esile ei kerki, sest mingil määral on loobujaid igal erialal.
 
Koik rääkis, et õpilasi hoiaks tehnikaerialadel kinni ettevõtjate suurem panus praktikavõimalustesse. “Ettevõtjad võiksid senisest enam panustada nii praktikakoolitusse kui ka koolide õppeprogrammide väljatöötamisse,” ütles Koik. Ta lisas, et uuringute järgi ei ole ettevõtjad eriti valmis praktikakohti pakkuma.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Sander Kask

Lisa kommentaar