Sa oled siin

Tuberkuloos teeb tervishoiutöötajad murelikuks

  • Ravimid. Foto: Freeimages.com

Tuberkuloosi haigestujate arv väheneb Eestis iga aastaga. Samas on endiselt probleemiks selle tõve allumatu tüvega vorm, mille peamiseks põhjuseks on ravikuuri pooleli jätmine.
 
Tervise Arengu Instituudi tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepa sõnul oli eelmisel aastal Eestis 51 ravimiresistentse tuberkuloosiviirusega inimest, kellest 29 oli haigestunud esimest korda ning 14 oli varem ravi pooleli jätnud. Tunamullu oli sama näitaja 61 ja 2011. aastal 78.
 
Viiklepp selgitas, et ravimiresistentse tüvega tuberkuloosi puhul ei allu see nakkushaigus kasutatavale põhiravimile. Kui nii-öelda tavalise tuberkuloosi ravimine võtab aega ligikaudu kuus kuud, siis selle tõve arstimitele allumatust vormist vabanemine kestab kaks kuni kolm aastat, täpsustas ta.
 
Tartu Ülikooli Kliinikumi kopsukliiniku rindkerekirurg Tanel Laisaar selgitas, et tihtipeale katkestavad tuberkuloosihaiged ravi, mistõttu arenevad välja ka ravile tundetud tüved. „Mikroobid omandavad võime mõne ravimi talumiseks, kui antibiootikumravi ei ole väga korrektne ega süstemaatiline,“ ütles Laisaar.
 
Tartu Ülikooli kliinikumi tuberkuloosiosakonna juhataja Manfrid Danilovitš tõi välja peamised põhjused, miks tuberkuloosihaiged ravi pooleli jätavad: “Paljudel ei ole piisavalt püsivust, et kuur lõpule viia, kuna see võib kesta kuuest kuust kahe aastani. Üldjuhul paraneb haigete enesetunne kahe kuuga, mistõttu nad arvavad, et ravi jätkamine pole vajalik.” Ravi katkestatakse tema sõnul ka seetõttu, et sageli on tuberkuloosiravimitel ebameeldivad kõrvaltoimed. “Mõned haigestunud ei mõista haiguse tõsidust ning neil pole aega end ravida, sest nad peavad tööl käima ja pere elatamiseks raha teenima”, rääkis Danilovitš. 
 
Maailma Terviseorganisatsioon avaldas selle aasta 22. oktoobril raporti „Global Tuberculosis Report 2014“, millest ilmnes, et mullu haigestus ligikaudu 480 000 inimest antibiootikumiresistentse tüvega tuberkuloosi, mille ravi on võrreldes tavalise tuberkuloosiga oluliselt keerulisem, pikem ning kehvemate tulemustega. Selle haiguse tõsisemad epideemiad on Ida-Euroopas ja Kesk-Aasias.

Märksõnad: 
Uudised
Toimetaja: 
Lauri Habakuk

Lisa kommentaar