Tudengite katsed aitavad kokku hoida miljardeid eurosid

Tartu ülikooli tudengid on nanoosakestega katseid tehes leidnud võimalusi, kuidas hõõrdejõu mõjuga nanoskaalas manipuleerida ja seeläbi tulevikus miljardeid eurosid kokku hoida.

Nanomaailm ja sinna  kuuluvad nanoosakesed on nii pisikesed, et inimene neid palja silmaga ei näe. Nanoosakeste kuju varieerub mitmetahulistest tükikestest traati meenutavate piklike osakesteni. Nende  liigutamiseks kasutavad tudengid teravikku, mis on juuksekarvast kuni miljon korda väiksem.

Nanoosakesi uuriva Tartu ülikooli füüsika doktorandi Sven Orase sõnul on mitmeid olukordi, kus hõõrdejõu manipuleerimine kasuks tuleks, näiteks auto liikuvate mehhanismide puhul. Mootorisse valatavast kütuses olevast energiast kulub Orase sõnul ainult 12% edasi liikumiseks, 62% läheb soojuse ja hõõrdumise pärast kaotsi.

2009. aastast nanoosakeste uurimisega tegelenud Tartu ülikooli doktorant Mikk Antsov rääkis, et lisaks energia kokkuhoidmisele pikendaks hõõrdumise vähendamine liikuvate osade eluiga, kuna need ei kuluks nii palju kui praegu. Selleks saaks kasutada näiteks traadilaadseid piklikke või pallikese kujuga nanoosakesi, mis pannakse kahe hõõrduva pinna vahele. See on justkui raske kiviklots, millele on kergema lohistamise jaoks vaja palgid alla panna. Sellisel viisil kulumist vähendades saaks aastas ainuüksi Euroopas kuni 500 miljardit eurot kokku hoida.

Nanoosakestega teeb katseid ka Eesti materjalitehnoloogiate arenduskeskuse spetsialist ja Tartu ülikooli materjaliteaduse doktorant Triinu Taaber. Katsete käigus lisab Taaber nanoosakesi määrdeõlidesse ja uurib, millised tulemused on kõige efektiivsemad hõõrdejõu manipuleerijad. Õli kasutamine muudab hõõrduvate materjalide liikumise ühtlasemaks.

Määrdeõlisid saaks kasutada nii autode liikuvate mehhanismide katmiseks kui ka tööstuses masinate kaitsmiseks. ''Ühed plussid sellise määrdeõli kasutamisel on kiirus ja vastupidavus, kuid suuresti mõjutab õli ka seda, kui palju energiat kulub masina liigutamiseks,'' ütles Taaber.

Mikk Antsovi sõnul on tudengite uuring tähtis, kuna maailm liigub aina enam väiksemõõtmelise tehnoloogia poole ja nanotehnoloogia tundmisest on tulevikus ühiskonnale palju kasu. Antsovi sõnul on nende töö selles väheuuritud alas jõudnud kõrgele tasemele.

Aleksander Pihlak