Aasta pärast räägime me hoopis teisest ARNOst.
Katrin Parve, Tartu linnavalitsuse haridusosakonna statistilise analüüsi peaspetsialist.

Vabu õppekohti kuvav veebikeskkond eksitab

• ARNOs kuvatav vabade õppekohtade arv ei kajasta täna reaalsust. Foto: iStockPhoto

Elanikeregistri alusel toimiv veebikeskkond ARNO, mis kuvab vabade kohtade olemasolu Tartu koolide esimestesse klassidesse, ei näita koolide tegelikku vastuvõtuvõimet.

Forseliuse koolis on ARNO andmetel esimeses klassis 28 vaba kohta. Kooli direktori Rein Schihalejeviga vesteldes selgus, et vabu kohti on mitu korda vähem. “Forseliuse kooli esimeses klassis saab käia maksimaalselt 24 last, hetkel on ühes 24 ja teises 20,” ütles Schihalejev. “Kui tuleks rohkem õpilasi, peaksime looma uue klassi.” ARNOs kajastatud vabade kohtade arvu kohta ütles Schihalejev, et nii palju vabu kohti on terves Forseliuse koolis praegu kokku.

Tartu Raatuse koolis oli ARNO andmetel 12. septembri seisuga esimestesse klassidesse 26 vaba õppekohta. Taas pole tegu tühjade toolidega õppeklassis. Kooli direktor Toomas Kink rääkis, et  õpilaste lisandumisel peaks palkama uue õpetaja. Samuti tunnistas ta, et elanikeregister ei ole parim vahend, mille abil kooli astuvate laste arvu ennustada, kuid möönis, et paremat ei ole kuskilt võtta.

Sarnane olukord on ka Tartu Descartes’i koolis, nentis direktor Jaan Reinson. Vajadusel saaks kool komplekteerida veel ühe esimese klassi, kuid see eeldaks uue õpetaja palkamist, lisas ta.

Nimelt kuvab ARNO teoreetiliste vabade kohtade ülejääki. Ülejääk tekib aga arvust, mille kehtestab koolidele linnavalitsus. See arv näitab, mitu õpilast nad peaksid olema valmis vastu võtma.

Tartu linnavalitsuse haridusosakonna statistilise analüüsi peaspetsialisti Katrin Parve tunnistas, et ARNO poolt kuvatav info on eksitav. Ta sõnas, et linnavalitsus teeb tarkvaraarendajaga koostööd olukorra parandamiseks. “Aasta pärast räägime me hoopis teisest ARNOst,” lubas ta. Lisaks esimesele klassile kavatsevad nad Parve sõnul kuvama hakata ka lasteaedade ja vanemate klassiastmete vabade kohtade arvu. Seda kõike ka reaalajas, mitte kohtade näol, mille linnavalitsus kevadeti paika paneb.

ARNO lehel on avaldatud andmeid vabadest õppekohtadest alates 1. maist 2014.

Eesti
Ivika Saaroja

Kommentaarid

Väga mugav värk - kirjutame pildi alla ja juhtlõiguks ühe ja sama lause! Ega lugeja on ju loll ja ei saa aru muidu!

Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid kohad juba täis.

Aga for real, kogu see lugu on endiselt segane. On siis kohad olemas või ei ole? "Ülejääk tekib aga arvust, mille kehtestab koolidele linnavalitsus. See arv näitab, mitu õpilast nad peaksid olema valmis vastu võtma."

Miks nad ei võta siis? No ei saa aru.

Minge vaadake siin üle, kuidas peaks kirjutama ;)